PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.05.2021
Reżyserem i scenarzystą filmu „Henryk Opieński – zapomniany artysta” jest Krzysztof Paluszyński. Henryk Opieński był kompozytorem, dyrygentem, skrzypkiem, doktorem filozofii, krytykiem i pisarzem muzycznym, pedagogiem oraz społecznikiem. W głównej roli wystąpią Wiktor Mieczykowski i Marek Klupś.
Podstawowym celem powstania filmu jest przedstawienie sylwetki człowieka, który na trwałe zapisał się w polskiej kulturze, chociaż niedane mu było zapisać się w naszej świadomości i pamięci. Henryk Opieński był człowiekiem o nietuzinkowym talencie popartym nieprawdopodobną energią i determinacją. Dzisiaj o tym przyjacielu Wyspiańskiego, Rydla, Mehoffera i Paderewskiego, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości namówił go do powrotu do kraju, pamiętają jedynie tak naprawdę pracownicy nauki. A przecież to tacy ludzie jak Henryk Opieński przez całe swoje życie aktywnie kształtowali obraz Polski w Europie, a po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości wraz z największymi artystami tworzyli jego fundamenty i kulturę. 

fot. materiały prasowe

Życiorys Opieńskiego obfitujący w znajomości z największymi przedstawicielami swojej epoki, działania mające na celu propagowanie kultury polskiej, działalność pisarska, a przede wszystkim wkład w muzykę, jako kompozytora, ale i nauczyciela – jest doskonałym materiałem na film traktujący nie tylko o wyjątkowym człowieku, ale również o niezwykłych czasach, w jakich żył. Dzięki listom, które wymieniał ze swoją narzeczoną, a później żoną Anną Krzymuską, które stanowią najlepszy opis okresu Młodej Polski, zbudowany zostanie niezwykły obraz epoki, w której żył i tworzył. Dzięki związkom z ziemiańską rodziną żony przywołamy też sposób życia i kształcenia ówczesnych elit i ich dzieci. Film ten to też przyczynek do przypomnienia wielkiego mentora, nauczyciela i przyjaciela Henryka Opieńskiego – Ignacego Paderewskiego.

fot. materiały prasowe

Podstawę filmu stanowić będą archiwalne i fabularyzowane zdjęcia, ilustrujące ścieżkę zawodową i artystyczną Henryka Opieńskiego. W tej roli wystąpi zawodowy muzyk, który wcieli się w postać kompozytora (przewidziany jest udział dwóch aktorów, okres młodości i wiek dojrzały). Fabularyzowane role w filmie to te z udziałem aktorów wcielających się w postaci: Henryka Opieńskiego i Anny Krzymuskiej, Stanisław Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Estreichera , Marii Krzymuskiej , Marii Krzymuskiej (Teresity), Julii Krzymuskiej. Władysława Żeleńskiego.

Dla zilustrowania filmu planowane jest nagranie koncertu zespołu Motet et Madrigal, działającego przy Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jego działalność jest kontynuacją działalności zespołu założonego przez Opieńskiego, którą to kontynuację zainicjował Stefan Stuligrosz.

fot. materiały prasowe

W filmie wykorzystany zostanie bogaty materiał fotograficzny i faktograficzny dotyczący życia i twórczości artysty. Film obiera sobie za cel zaprezentowanie sylwetki nieprzeciętnego artysty, wybijającej się na tle swojej epoki, odważnego i zdeterminowanego w swoich postanowieniach i działaniach, wiernego ideałom i raz obranej drodze kariery artystycznej. Całość dopełniona będzie ujęciami Krakowa, Warszawy, Poznania, Kalisza, okolic Budzisławia Kościelnego, Wilczyna oraz Szwajcarii – Fryburga, Lozanny, Morges.

Film „Henryk Opieński – zapomniany artysta” powstaje dzięki wsparciu finansowemu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

fot. materiały prasowe

W filmie występują Wiktor Mieczykowski (młody Henryk Opieński), Marek Klupś (dojrzały Henryk Opieński), Katarzyna Kochaniecka (Anna Krzymuska), Katarzyna Nowak–Podemska (Maria Krzymuska), Zofia Kobiela (Maria Krzymuska – Theresita), Joanna Sobocińska (Julia Krzymuska) i Jakub Brudziński (Stanisław Wyspiański).
               
Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Krzysztof Paluszyński.  Autorem zdjęć jest Rafał Jerzak, muzyki Marcin Sady. Kierownikiem produkcji jest Barbara Ławska.  Za montaż odpowiada Szymon Iwanicki, za charakteryzację Alina Magnus-Burkiciak. Producentem filmu jest PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie.
JB
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  6.05.2021
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Zobacz plakat komedii kryminalnej „W jak morderstwo"
Nabór na New Horizons' Polish Days Goes to Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll