PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dziennikarka Mariola Wiktor, członkini Koła Piśmiennictwa w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich zasiada w Jury FIPRESCI Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Będzie oceniać filmy z Konkursu Międzynarodowego.
Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI to najpoważniejsza organizacja zrzeszająca krytyków filmowych z całego świata. Powstała w 1925 roku, dziś zrzesza 48 narodowych sekcji i przyznaje swoje prestiżowe nagrody na 78 festiwalach filmowych. Polska sekcja FIPRESCI działa w strukturach Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP.

Pełen skład Jury FIPRESCI to: Mariola Wiktor, Ahmed Shawky (Egipt), Emanuel Levy (USA),  Simone Sorana (Włochy), Jihan Bougrain (Maroko), Bidan Ribeir (Banglades), Youssoufa Halidou Haruna (Nigeria), Nathalie Chevalier oraz  Magali van Reeth (Francja).

Jury Fipresci na 74. MFF w Cannes, fot. MFF w Cannes

A oto sylwetka Jurorki.

Mariola Wiktor, fot. archiwum prywatne


Dziennikarka filmowa, absolwentka Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Związana z Łodzią, pisząca dla łódzkich i ogólnopolskich mediów. Stypendystka „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku i Wolfson Collage w Cambridge (dziennikarstwo i nowe media). Autorka i producentka programu kulturalnego w TV Polvision „Kram z Muzami” w Chicago.  W Polsce współpracuje  m.in. z takimi mediami, jak „Zwierciadło”, „Sens”, „Magazyn Filmowy”, „Film&TV,Kamera”, „Wysokie Obcasy Extra”, „Gazeta Wyborcza”, wcześniej „Dziennik” „Kino”, „Pani”, „Twój Styl”. Publikuje korespondencje, relacje z polskich i zagranicznych festiwali filmowych Berlinale, Cannes, Karlowe Vary, Wenecja, Gdynia, specjalizuje się w przeprowadzaniu wywiadów z twórcami kina światowego. W 2004 roku organizowała III Festiwal Filmu Polskiego w Londynie dla Polskiego Instytutu Kulturalnego, a w latach 2009-2015 była dyrektorem programowym i artystycznym Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi. W 2017 roku prowadziła warsztaty dla młodych krytyków filmowych podczas festiwalu w Edynburgu.  Gościnnie odbywała zajęcia z młodymi producentami i reżyserami w Szkole Wajdy. W 2019 zapowiadała filmy i moderowała spotkania po projekcjach na Austin Polish Film Festival w Teksasie. Obecnie pracuje jako specjalistka ds. edukacji filmowej w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.  Jest członkinią SFP (Koło Piśmiennictwa) Od 2001 roku w FIPRESCI. Oceniała filmy m.in. na festiwalach w Chicago,  Salonikach, Oslo, Reykjaviku, Karlowych Warach. W 2022 jurorka sekcji konkursowej FIPRESCI na 75. MFF w Cannes.


Festiwal potrwa od 17 do 28 maja 2022 roku.
WRÓB
artykuł redakcyjny / MFF w Cannes
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2022
Zobacz również
Witold Leszczyński w Muzeum Kinematografii
Startuje Kino na Granicy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll