PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film "Sukienka" Warszawskiej Szkoły Filmowej, który znalazł się na shortliście Akademii Filmowej, jest już dostępny za darmo w serwisie YouTube dla widzów na całym świecie.
Krótkometrażowy film "Sukienka" to przejmująca opowieść o pragnieniu miłości i bliskości, której główną bohaterką jest kobieta z niepełnosprawnością. Produkcja ta, napisana i wyreżyserowana przez studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej – Tadeusza Łysiaka – przyniosła twórcom m.in. zwycięstwo na Atlanta Film Festival czy Brązową Kijankę festiwalu Energa Camerimage. Teraz obraz staje przed szansą na nominację do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie."Sukienka" to historia niskorosłej kobiety, która nie zaznała nigdy miłości i intymności. Bohaterka po raz pierwszy w życiu spotyka na swej drodze mężczyznę, który zdaje się ją akceptować. Jednak czy jego intencje naprawdę są szczere? W rolę główną wcieliła się Anna Dzieduszycka, której kreacja aktorska została doceniona na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Pod tym względem "Sukienka" może stanowić wyróżniający się przykład inkluzywności oraz castingu, który uwzględnia różnorodność.

Sama aktorka ma nadzieję, że jej rola będzie jednym z kroków na drodze ku zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych na ekranie: "Chciałabym, żeby ludzie przestali używać słowa "inność" i otworzyli się na to, że są różne perspektywy. [...] Chciałabym, żeby to było naturalne, że osoby z różnymi niepełnosprawnościami są w kinie i są wśród nas. Nieważne jak wyglądasz. Wszyscy jesteśmy magiczni, bo jesteśmy sobą." 

Film o niskorosłej Julii to nie pierwsza społecznie zaangażowana produkcja Warszawskiej Szkoły Filmowej, mająca na celu przybliżenie pomijanych w kinie mniejszości. Wiele etiud studenckich porusza te tematy, pomagając w walce z uprzedzeniami wobec osób dyskryminowanych. To w tej szkole początek miał serial internetowy "Kontrola" – międzynarodowy hit o miłości dwóch młodych kobiet (ponad 50 milionów widzów na całym świecie). Także tu nakręcono nominowany w 2015 roku do Nagród Akademii Filmowej krótkometrażowy dokument "Nasza Klątwa", w którym reżyser i jego żona ukazali swoje zmagania z niezwykle rzadką chorobą ich synka. "Sukienka" jest już dostępna w całości i za darmo w serwisie YouTube na kanale "Short of the Week". Film został opatrzony angielskimi napisami, by widzowie z całego świata mogli podziwiać kunszt młodych polskich filmowców i wielki talent pierwszoplanowej aktorki.

MR
WSF
Ostatnia aktualizacja:  11.01.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Nabór do festiwalu Prowincjonalia 2022
Kolejny rekordowy rok SFP-ZAPA – 166 mln łącznej kwoty wypłat w 2021 roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll