PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Muzyka w filmie Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, zdaniem jurorów 9. edycji festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim, najlepsza. W tym roku nagroda Grand Prix Komeda trafiła do kompozytora Leszka Możdżera. Nagrodę za Całokształt Twórczości odebrał natomiast Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tegoroczna edycja wydarzenia była wyjątkowa – miała miejsce w sieci, była krótsza niż dotychczasowe, jednak nie zabrakło na niej atrakcyjnych dla publiczności filmowych spotkań z Małgorzatą Kożuchowską i z muzyką Marcin Wasilewski Trio.

Ostrowski „Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy” jest wyjątkowy. Filmy się na nim ogląda, ale przede wszystkim filmów się słucha. W tym roku oceniana była muzyka z siedmiu filmach: „Eastern” – reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler, "Ikar. Legenda Mietka Kosza" – reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer,„Interior” – reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko,„Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz, „Sala samobójców. Hejter” – reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek, „Supernova” – reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski)i „W lesie dziś nie zaśnie nikt” – reż. Bartosz M. Kowalski, muz. Radzimir Dębski – Jimek.


Leszek Możdżer, fot. materiały prasowe


O tym, kto zdobędzie nagrodę Grand Prix Komeda – statuetkę i 30 tys. zł – zdecydowało jury w składzie: kompozytor i wokalista Ralph Kaminski, aktorka Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Lach – przewodniczący jury, kompozytorzy, laureaci Grand Prix Komeda Jan Kanty Pawluśkiewicz i Marcin Stańczyk oraz reżyserka Jagoda Szelc. Decyzją jury nagroda Grand Prix Komeda trafiła w tym roku do Leszka Możdżera, a wręczyli ją: dyrektor festiwalu Maria Szeląg i przewodniczący jury Tomasz Lach. Postać Mieczysława Kosza wydaje się w dzisiejszych czasach symboliczna, dlatego że w tej odbywającej się wokół nas wojnie informacyjnej, kiedy już naprawdę nie wiadomo komu wierzyć, można po prostu zamknąć oczy i odnaleźć prawdę wewnątrz siebie. I tak właśnie zrobił Mieczysław Kosz – poprzez to że stracił wzrok, potrafił dostrzec wewnątrz siebie ten szlachetny klejnot własnego geniuszu i prawdy, które go poprowadziły przez życie. I tego wszystkiego nam życzę– mówił – odbierając nagrodę – o bohaterze filmu Macieja Pieprzycy Leszek Możdżer.


– Jestem podwójnie zaszczycony obecnością i laureata konkursu Leszka Możdżera, i przewodniczącego jury Tomasza Lacha, który z Mieczysławem Koszem w ostatnich latach jego życia był bardzo blisko. Szalenie ważne jest to, co mówi Leszek Możdżer: dotarcie do wewnętrznej prawdy. W przypadku tego filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" mamy dwóch muzyków, kompozytorów, artystów. Oni korespondują ze sobą, przy czym jeden szuka prawdy o drugim – nie tylko tej prawdy zawartej w nutach, w partyturze, ale prawdy, która jest jakimś rytmem wewnętrznym. Jak się słucha tej muzyki, czuje się człowieka z całym jego dramatyzmem. Za to właśnie Panu bardzo dziękuję– podkreślał dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.


Warto dodać, że na odbywającym się w Ostrowie Wielkopolskim festiwalu, Leszek Możdżer gościł po raz drugi. Po raz pierwszy w 2013 roku, kiedy podczas finału wydarzenia zagrał swój projekt „Komeda”. W tym roku tak natomiast podczas odbierania nagrody, której patronuje Krzysztof Komeda, mówił: – Bardzo dziękuję za tę nagrodę, za docenienie mojej pracy. Nazwisko Komedy jest mi niezwykle bliskie i drogie.

 

Spotkania i koncerty


Leszek Możdżer nie spotkał się jednak z publicznością. Tak jak zresztą pozostali bohaterowie festiwalu. 9. Grand Prix Komeda odbywał się bowiem, ze względu na zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych w związku z epidemią koronawirusa, w sieci. – Istotnie, tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowa – nie odbyła się w zwyczajowym, czerwcowym terminie. Bo choć w tym roku wszystko wyglądało zupełnie inaczej niż dotychczas, nie mogliśmy poczuć w sposób organiczny obecności gości, atmosfery budowanej poprzez ulotność chwil spędzanych z ludźmi filmu i odbiorcami naszego festiwalu, to i tak mamy przekonanie, że decyzja o organizacji tego wydarzenia w takiej postaci była jedyną i zarazem słuszną – mówi dyrektor festiwalu Maria Szeląg.


W wirtualnej rzeczywistości, publiczność poznała werdykt jury i uczestniczyła w pozostałych wydarzeniach. Pierwszego dnia, 27 listopada, miało miejsce spotkanie z doskonale znaną aktorką teatralną i filmową Małgorzatą Kożuchowską, która była także jurorką w konkursie Grand Prix Komeda. I właśnie do tej swojej roli – jurorki – odniosła się m.in. podczas rozmowy, prowadzonej przez Łukasza Maciejewskiego.– To było dla mnie nowe doświadczenie. Będąc w jury, zazwyczaj oceniałam role i film jako całość, a nie tylko muzykę. Udział w jury w konkursie Grand Prix Komeda był dla mnie ciekawym zadaniem, ale i trudnym. Nie jestem muzykiem z wykształcenia, zdawałam się na swoją wrażliwość, gust i to, czy muzyka w filmie współgra z obrazem, czy też coś filmowi dodaje, bądź czy jest na tyle oryginalna, że szczególnie zwraca  uwagę i zaskakuje. Aktorka mówiła też o patronie festiwalu: – Był absolutnym geniuszem muzycznym. Umiał stworzyć wspaniałe melodie, które się nie starzeją. Jego twórczości nie pokrywa kurz, ona cały czas żyje i ciągle jest inspiracją dla współczesnych twórców.


Podczas festiwalu została też przyznana wyjątkowa Nagroda za Całokształt Twórczości. Odebrał ją wybitny kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, który skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych m.in. przez Kazimierza Kutza, Feliksa Falka, Janusza Zaorskiego, Waldemara Krzystka, Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszkę Holland. Warto dodać, że Nagroda za Całokształt Twórczości na ostrowskim festiwalu przyznawana jest od dwóch lat. Jej laureatami dotychczas byli: Zygmunt Konieczny i Jan A.P.Kaczmarek.


Marcin Wasilewski Trio wyśmienitym występem zakończyło tegoroczną edycję festiwalu. Warto dodać, że Nagroda za Całokształt Twórczości na ostrowskim festiwalu przyznawana jest od dwóch lat. Jej laureatami dotychczas byli: Zygmunt Konieczny i Jan A.P.Kaczmarek.


Organizatorem Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim jest Ostrowskie Centrum Kultury. Choć wydarzenie trwało dwa dni: 27 i 28 listopada 2020 r., relacje z festiwalu są dostępne m.in. na stronie www.grandprixkomeda.pl i www.ockostrow.pl

 

MR
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Znamy Laureatów XIII Przeglądu ALBATROSY
Laureaci 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll