PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.09.2020
Od 1 do 10 października Ninateka zaprasza na Kino Festiwalu Przemiany. W programie znalazło się 8 tytułów – głośne dokumenty oraz film Michaela Hanekego Siódmy kontynent, wokół którego odbędzie się festiwalowa debata. Wszystkie filmy będą dostępne za darmo i bez reklam.
Festiwal Przemiany to coroczne interdyscyplinarne wydarzenie, organizowane przez Centrum Nauki Kopernik.  Łączy naukę, sztukę, projektowanie i nowe technologie. Jego program pozwala odbiorcom konfrontować różne idee i punkty widzenia. Każda edycja to inny temat, związany z przyszłością, którą kształtujemy już dziś. „Rok zero” – stanowiący temat tegorocznej edycji Festiwalu Przemiany, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik, to czas, który dopiero zapisuje się w historii. Czy pandemia stanie się punktem zwrotnym w dziejach świata, czy tylko czasem ograniczonych relacji międzyludzkich, dostępu do kultury, upadających firm, zamkniętych granic? Rok 2020 jeszcze dobitniej pokazał palące problemy społeczne, którym poświęcone jest Kino Festiwalu Przemian.

"Antropocen" Jennifer Baichwal, Edwarda Burtynsky'ego i Nicholasa de Penciera pokazuje zdewastowane przez działalność ludzką miejsca na całym świecie, uzmysławiając widzom ogrom czekającego nas zagrożenia.

Antropocen, reż. Jennifer Baichwal,  Edward Burtynsky, Nicholas de Pencier

Możliwe skutki społecznej izolacji widać w dokumencie nagrodzonej w Sundance Crystal Moselle. Bohaterowie "Watahy" spędzili większość życia za zamkniętymi drzwiami, kontrolowani przez ojca, tyrana i megalomana. Ich głównym oknem na świat stały się oglądane w nieskończoność kasety wideo z klasyką amerykańskiego kina.
Nierówności społeczne pokazał Michael Glawogger w "Bez tytułu". Reżyser wyruszył do miejsc które pojawiają się w naszej świadomości tylko jako paski sensacyjnych newsów o kolejnych klęskach żywiołowych, wojnach, falach głodu lub politycznego chaosu. Glawogger, który zmarł na malarię podczas kręcenia dokumentu, rozbija medialną bańkę, w której wygodnie się umieściliśmy, chroniącą nas przed konfrontacją z pozaeuropejską rzeczywistością.
W "Kto zabił Sekretarza Generalnego ONZ?" reżyser podąża krętą ścieżką wskazówek i wątków, odkrywając wstrząsającą tajemnicę tragicznej śmierci Sekretarza Generalnego ONZ, Daga Hammarskjölda, pokazując jednocześnie napięcia międzycywilizacyjne, a także ujawniając szokujące eksperymenty społeczne i biologiczne.

Davos. Centrum świata, reż. Marcus Vetter

Inne oblicze nierówności są tematem "Davos". Centrum świata. Reżyser Marcus Vetter był pierwszym filmowcem, który uzyskał dostęp do kulisów najważniejszego wydarzenia o tematyce ekonomicznej.
Pytania, związane z rozwojem technologicznym stawiają filmy "Zero days" oraz "Robolove". W pierwszym, zdobywca Oscara Alex Gibney odkrywa fenomen Stuxnet – samoreplikującego się wirusa komputerowego odkrytego w 2010 roku. Z kolei Robolove opowiada o twórcach humanoidalnych robotów.

Przegląd zakończy pokaz specjalny "Siódmego kontynentu" Michaela Hanekego. Choć nie jest to film dokumentalny, widz odnosi wrażenie dojmującej „prawdziwości”, nie tylko dlatego, że historia Schoberów wzorowana jest na informacji prasowej przeczytanej przez reżysera. Jest to do bólu realistyczna opowieść o rodzinie, która zmaga się z nieznośną rutyną, pustką i wszechogarniającym, emocjonalnym chłodem.

Program Kina festiwalu Przemiany w Ninatece:
1–10 października:
Antorpocen: Epoka człowieka, reż. Jennifer Baichwal
Wataha, reż. Crystal Moselle
Bez tytułu, reż. Michael Glawogger, Monika Willi
Kto zabił Sekretarza Generalnego ONZ?, reż. Mads Brügger
Zero days, reż. Alex Gibney

5–10 października:
Davos. Centrum świata, reż. Marcus Vetter
Robolove, reż. Maria Arlamovsky

"Siódmy kontynent" Michaela Hanekego dostępny będzie od 9 października od godz. 23.59 do 10 października do godz. 23.59
MM
FINA
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2020
Zobacz również
Wydarzenia muzyczne, spotkania oraz debaty na 10. Transatlantyk Festiwalu
Tegoroczna edycja EnergaCAMERIMAGE w formule hybrydowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll