PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
14 września 2020 roku obchodzi 80. urodziny Andrzej Werner – znakomity historyk oraz krytyk literacki i filmowy, profesor nauk humanistycznych, w czasach peerelowskich aktywny działacz opozycyjny, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1964 roku związał się z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez wiele lat pracował także w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Zawsze wierny swoim poglądom, opozycyjny w stosunku do peerelowskiej władzy, współpracował z pismami drugiego obiegu – „Biuletynem Informacyjnym KSS KOR", „Głosem", „Krytyką", „Kulturą Niezależną". W ramach działającego w podziemiu Towarzystwa Kursów Naukowych prowadził cykl wykładów „Ideowe oblicze polskiego kina". Członek NSZZ „Solidarność”, Komitetu Kultury Niezależnej, kolegium Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. 13 grudnia 1981 roku, kiedy wprowadzono w naszym kraju stan wojenny, znalazł się w ośrodku internowania w Jaworzu. Wieloletni przewodniczący Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, członek Zarządu Polskiego PEN-Clubu. W 2011 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Literatura i kino to jego dwie wielkie życiowe pasje, trudno stwierdzić, która ważniejsza. Traktuje je jako podróże w głąb ludzkiego wnętrza, a relacje z tych intelektualnych wędrówek, opatrzone własnymi wnikliwymi komentarzami, pomieścił w jakże frapujących książkach: „Zwyczajna apokalipsa. Tadeusz Borowski i jego wizja obozów” (1971), uhonorowane nagrodą Solidarności „Polskie, arcypolskie…” (1987), „Pasja i nuda” (1991), „Dekada filmu” (1997), „Krew i atrament” (1997), „To jest kino” (1999), „Wysoko, nie na palcach. O pisarstwie Jana Józefa Szczepańskiego” (2003). To lektury obowiązkowe dla każdego kinomana i miłośnika literatury, lecz nie tylko, w ogóle dla wszystkich, którym bliskie są tzw. transcendentalia, czyli prawda, dobro i piękno.

Przed blisko trzydziestu laty, omawiając „Salto” w telewizyjnej „Akademii Polskiego Filmu”, powiedział: „Konwicki w charakterystyczny dla swojej sztuki sposób zmienia perspektywę spojrzenia. Spoza wszechwładnej – zdawałoby się – drwiny raz po raz ujawnia się powaga. To, co żałosne czy śmieszne, staje się prawdziwie tragiczne”. Jakże uniwersalne i ponadczasowe to słowa, polskie, arcypolskie… Drogi Andrzeju, wielkie dzięki, zwłaszcza za odwagę i przenikliwość myśli, a dla Ciebie z okazji urodzin – wszystkiego, co najlepsze!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.09.2020
Zobacz również
fot. Szymon Pulcyn/SFP
Paweł Edelman w Łódzkiej Alei Gwiazd
Film o Krzysztofie Globiszu. Szykuje się wyprawa na Islandię
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll