PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Czesko-słoweńsko-polsko-słowacka koprodukcja „Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu została oficjalnym czeskim kandydat do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny. Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino.
- Wiadomość, że "Kawki na drodze" zostały czeskim kandydatem do Oscara cieszy mnie podwójnie. Po pierwsze Olmo Omerzu to nie tylko pracowity i sumienny reżyser, ale też ciepły i serdeczny człowiek, któremu bardzo kibicuję – mówi producentka Natalia Grzegorzek. - Po drugie wszystko, co się dzieje wokół filmu, od nagrody dla najlepszego reżysera w Karlowych Warach począwszy, dowodzi, że intuicja, którą miałam po przeczytaniu scenariusza była słuszna. Powstał wyjątkowy film i jestem dużą szczęściarą, że pierwsza koprodukcja mniejszościowa Koskino odbyła się u boku tak znakomitego partnera jak Jiri Konecny z Endorfilm.

"Kawki na drodze" to kameralne i subtelne kino drogi o dwóch czternastolatkach, którzy samodzielnie przemierzają Czechy samochodem. Zły policjant i jeszcze gorsza policjantka próbują ustalić, co się naprawdę stało - jakie jest pochodzenie samochodu i jaki był cel tej niebezpiecznej podróży. Autorem scenariusza jest Petr Pýcha, a autorem zdjęć - Lukáš Milota. Poza producentką film ma także inne polskie akcenty. Muzykę skomponował Paweł Szamburski, scenariusz i dialogi przełożyła z języka czeskiego na polski Karolina Błażejczak, a DI Factory, które jest polskim koproducentem zadbało o postprodukcję obrazu. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W najbliższym czasie w Polsce film można będzie zobaczyć podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – "Kawki na drodze" znalazły się w prestiżowej sekcji Polonica. 

Światowa premiera filmu odbyła się podczas 53. MFF w Karlowych Warach, gdzie film otrzymał dwie nagrody w Konkursie Głównym: za najlepszą reżyserię oraz wyróżnienie Jury Ekumenicznego za poetyckie zdjęcia i historię, która pokazuje zmianę naiwnych marzeń i odnalezienie nowych perspektyw życia i domu. Film zebrał również dobre recenzje. W prestiżowym Variety czytamy o zachwycającym filmie drogi, zwrócono również uwagę na dopasowane do historii zdjęcia, świetny montaż oraz muzykę. Chwalono także młodych aktorów-naturszczyków Tomáša Mrvíce oraz Jana Františka Uherze. Z kolei recenzenci w Cineuropa oraz Cin-vue dali obrazowi 4 na 5 gwiazdek.  Polska premiera filmu odbyła się w lipcu podczas Festiwalu Transatlantyk, z kolei międzynarodowa podczas trwającego obecnie Festiwalu Filmowego w Toronto. W październiku "Kawki na drodze" prezentowane będą podczas Festiwalu BFI w Londynie w sekcji Journey.

Olmo Omerzu to urodzony w Słowenii reżyser realizujący swoje filmy Czechach. Zadebiutował w 2011 roku filmem „Noc jeszcze młoda”, który po udanej premierze na sekcji Forum Berlinale w 2012 był zapraszany na wiele międzynarodowych festiwali filmowych. Zdobył kilkadziesiąt nagród, w tym nagrodę Czeskich Krytyków Filmowych i Odkrycie Roku. W 2015 Omerzu skończył swój drugi film fabularny „Rodzina nade wszystko” - koprodukcję międzynarodową we wsparciu funduszy Media i Eurimages. Swoją premierę miał na San Sebastian IFF. Otrzymał nagrodę za największy wkład artystyczny na Tokio IFF, a przez Czeskich Krytyków został uznany Filmem Roku.


AK
Koskino
Ostatnia aktualizacja:  14.09.2018
Zobacz również
fot. Koskino
Millennium Docs Against Gravity i Bank Millennium przedłużają współpracę
"Juliusz" gościem "Magla Filmowego" DCF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll