PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  31.08.2018
Olga Chajdas, reżyserka filmu "Nina", otrzymała nagrodę za najlepszą reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Carl w Karlskronie.
28 sierpnia ogłoszono zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Carl w Karlskronie.  W konkursie głównym Festiwalu – Baltic Film Competition – nagrodę za najlepszą reżyserię zdobyła Olga Chajdas za swój reżyserski debiut. Wcześniej "Nina" otrzymała na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie The Big Screen Award.

Nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Karlskronie zdobył szwedzki film „Granica” („Border”), poprzednio nagrodzony w sekcji Un Certain Regard w Cannes. „Granica” jest także szwedzkim kandydatem do Oscara.

Uzasadnienie Jury

- Dwie główne postaci kobiece w filmie «Nina», to silne, inteligentne kobiety, które nie boją się być sobą. Film jest prawdziwą love story. W filmie podkreślone zostały problemy związane z poczęciem dziecka i oczekiwaniami zarówno jednostek, jak i społeczeństwa na temat posiadania dzieci. Obraz stawia ważne moralne pytania, ale nie potępia. Aktorstwo w filmie jest dopracowane i naturalne. Kluczowe tematy filmu, takie jak homoseksualizm, płeć i różnice klasowe, przedstawione są w subtelny sposób – możemy przeczytać w uzasadnieniu Jury, które doceniło również piękne zdjęcia i scenografię.

"Nina"

- Historia nieoczekiwanej trudnej miłości, pogmatwanych relacji, skomplikowanych wyborów. Małżeństwo Niny i Wojtka wkracza w fazę kryzysu. Od lat starają się o dziecko. Kolejne kroki, pomysły i działania nie przynoszą skutku. Szukają surogatki i tak poznają Magdę. To opowieść o gwałtownej miłości, której tradycyjne podziały po prostu nie interesują – piszą producenci obrazu.

W rolach głównych wystąpili Julia Kijowska, Eliza Rycembel i Andrzej Konopka. Scenariusz jest wspólnym dziełem Olgi Chajdas i Marty Konarzewskiej. Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk. Producentem filmu jest firma Film It. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.ciff.se

MP
PISF
Ostatnia aktualizacja:  31.08.2018
Zobacz również
fot. PISF
Poznaj gości Warsaw Kids Film Forum
Pokaz filmu „303. Bitwa o Anglię” podczas 43. FPFF w Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll