PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Janusz Skałkowski – znakomity producent filmów dokumentalnych, współzałożyciel Studia Filmowego Kalejdoskop 26 czerwca kończy 65 lat.
Przez wiele lat zawodowo związany był z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, gdzie zadebiutował jako kierownik produkcji filmu „Wół” (1977) Józefa Cyrusa, uhonorowanego Złotym Smokiem w konkursie międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie (1978). W WFD pracował – jako kierownik produkcji – przy realizacji ponad pięćdziesięciu filmów, m.in. „Piekarze” (1978) i „Stara cegielnia” (1979) Józefa Cyrusa, „Magister Półchłopek” (1982) i „Bulgot” (1982) Marka Piwowskiego, „Magda i Paweł” (1982) i „Z życia pomników” (1990) Tadeusza Pałki, „Niepokonani” (1984) A. Marka Drążewskiego, „Nauczyciele” (1985) Michała Bukojemskiego, „Las katyński” (1990). W Studio Filmowym im. Karola Irzykowskiego był kierownikiem produkcji m.in. dokumentów Roberta Glińskiego („Więzień nr 94287”, 1987; „Nr 181970”, 1987; „Ja – Żyd”,1987) i Piotra Morawskiego („Bytom”, 1987).

W 1989 roku, wraz ze Zbigniewem Domagalskim, Wojciechem Szczudło i Piotrem Śliwińskim, założył Studio Filmowe Kalejdoskop. „Stworzyliśmy Studio Filmowe Kalejdoskop, bo chcieliśmy być niezależni. Dlatego teraz wspieramy przede wszystkim niezależnych i odważnych. Bierzemy pod swoje skrzydła młodych twórców, aby dać im to, o co walczyliśmy przez lata naszej działalności: wolność w poszukiwaniu odpowiedzi na wszelkie ważne pytania, na które często nie ma jednoznacznej odpowiedzi” – czytamy w deklaracji programowej Kalejdoskopu.

Jako producent (kierownik produkcji) przyczynił się Skałkowski do powstania w Kalejdoskopie tak wspaniałych filmów, jak m.in.: „89 mm do Europy” (1993) Marcela Łozińskiego (kilkanaście prestiżowych laurów festiwalowych, z nominacją do Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej na czele), „Żeby nie bolało” (1998) Marcela Łozińskiego (nagrody na Bornholmie, w Lipsku i Parnu), „Tata, I Love You” (1999) Piotra Morawskiego (Srebrny Lajkonik), „Świat moich wujków” (2000) Krzysztofa Magowskiego (Brązowy Lajkonik), „Krakowiaczek ci ja” (2012) Tomasza Magierskiego (Jańcio Wodnik na Prowincjonaliach we Wrześni, Brązowy Feniks i Nagroda Publiczności na MFF Żydowskie Motywy w Warszawie), „Aktorka” (2015) Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej (Orzeł 2015 oraz nagrody w Ann Arbor, Chicago, Łagowie, Kielcach i Warszawie). Z okazji urodzin kolejnych nie mniej udanych filmów!


Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2018
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Teledysk i plakat filmu "53 wojny" Ewy Bukowskiej
37. Młodzi i Film: Laureaci i goście gali zakończenia (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll