PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż 52 filmy, w tym m.in. zwycięzcy Festiwalu w Gdyni „Cicha noc” Piotra Domalewskiego, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego i „Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc oraz dzieła z zagranicy, nominowana do Oscara „Dusza i ciało” Ildikó Enyedi z Węgier, „Safari” Urlicha Seidla z Austrii i „W ułamku sekundy” Fatiha Akina z Niemiec, znalazły się w programie 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2018 we Wrześni.
W spotkaniach z publicznością i dziennikarzami wezmą udział twórcy prezentowanych filmów, m.in. Maciej Sobieszczański, Piotr Domalewski, Agnieszka Suchora, Andrzej Jakimowski, Tomasz GąssowskiAlina Szewczyk, Julian Świeżewski, Maria Dębska, Anna Krotoska, Rafał Cieluch, Małgorzata Szczerbowska, Michał Rogalski, Szymon Piotr Warszawski, Kinga Preis, Aleksandra Hamkało oraz dwukrotny mistrz świata w triathlonie - Jerzy Górski, na kanwie życia którego powstał film "Najlepszy" w reżyserii  Łukasza Palkowskiego.  Nagrodę honorową Festiwalu za artystyczny dorobek życia odbierze legendarny Zagłoba z filmu "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana i Jan Hochwander  -  kierownik produkcji filmu „Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta” z kultowego „MisiaStanisława Barei, znakomity aktor filmowy, teatralny, telewizyjny i kabaretowy – Krzysztof Kowalewski. Ten wybitny i niezwykle wszechstronny artysta otrzyma również nagrodę specjalną Prezesa Telewizji Polskiej SA.

Głównym tematem jubileuszowych Prowincjonaliów są „Zwierzęta i ludzie”. W tym roku palma pierwszeństwa przypadła braciom mniejszym, istotom zdecydowanie bardziej bezbronnym niż człowiek, ale równie mocno potrzebującym empatii i zrozumienia swoich potrzeb. Stąd obecność na Festiwalu Anety Sitkiewicz - behawiorystki zwierzęcej, założycielki ośrodka terapeutycznego „Psierociniec” w Zbiersku, koło Kalisza oraz poetki i pisarki książek dla dzieci i młodzieży o przenikaniu się tych dwóch światów - zwierzęcego z ludzkim - Agaty Widzowskiej. Gościem Festiwalu  będzie również Tomasz Samojlik, biolog z Puszczy Białowieskiej, autor  książek i komiksów przyrodniczych, który poprowadzi warsztaty  „Narysuję ci żubra”. Autorzy książki „Andrzej i Krystyna. Późne obowiązki” - Witold Bereś i Krzysztof Burnetko - przyjadą do Wrześni, aby spotkać się z miłośnikami twórczości Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz. Nie zabraknie również warsztatów z filmem dokumentalnym, wystaw fotografii i rzeźby, koncertów oryginalnych wykonawców - Lilly Hates Roses i Limboski oraz tradycyjnego ogniska z konkursami filmowymi. Całość zakończy uroczystość wręczenia nagród statuetek „Jańcia Wodnika” aż w 11 kategoriach.

Prowincjonalia, Festiwal kina peryferyjnego i outsiderów, potrwają od 21 do 24 lutego. Szczegółowy program znajduje się a stronie www.prowincjonalia.com.pl

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest wieloletnim Partnerem Festiwalu.


AK
Prowincjonalia
Ostatnia aktualizacja:  13.02.2018
Zobacz również
fot. Prowincjonalia
ScripTeast na Berlinale po raz dwunasty
Etgar Keret na Krakowskim Festiwalu Filmowym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll