PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pełnometrażowy debiut Ewy Bukowskiej opowiada o życiu żony korespondenta wojennego, która wyczekując na męża, żyje w ciągłym strachu. Film produkuje Studia Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
"53 wojny" to historia Anki i Witka, którzy są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze…


Scenariusz do filmu "53 wojny" powstał na podstawie książki Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym." - Film nie będzie wierną adaptacją książki, lecz zostanie zrealizowany na jej motywach - mówi reżyserka Ewa Bukowska i dodaje, że Jagielska dała jej prawo do stworzenia całkiem nowej historii. - Wykreowałam całkiem inne sytuacje, które dają bohaterce powód do przeżywania i wydobywania z siebie emocji. Na tym polega inność tej historii. […] To jest taka forma poematu - moja bohaterka jest w każdej scenie, przez nią opowiadamy tą historię. Jeszcze chyba nie było opowiadania o współczesnej wojnie oczami kobiety, która zostaje w domu; opowiadania opartego na czekaniu.

- Pięćdziesiąt trzy wojny. Dla niego pełnia życia, przygoda, adrenalina, nagradzane na całym świecie reportaże. Dla niej samotność, niewyobrażalna tęsknota, paniczny strach. I kilkumiesięczny pobyt w klinice stresu bojowego, chociaż nigdy nie była na wojnie. To jego stres. Zawsze obarczał ją wszystkimi swoimi problemami – tak opisuje książkę Jagielskiej wydawnictwo Znak. - Ta wojna, którą on przywozi - wchodzi do domu – dodaje Bukowska. - Zawód reportera wojennego w relacji z żoną, dziećmi to jest coś niesamowitego – komentuje swoją rolę Michał Żurawski. - Ta trauma związana z wyjazdem na wojnę, przyglądaniem się śmierci i wracania potem do domu, udawania, że nic się nie stało. To jest tragedia tych ludzi. No i o tym jest ten film. O dwójce kochających się ludzi, których drogi emocjonalne w pewnym momencie zaczynają się rozjeżdżać.

W rolach głównych występują Magdalena Popławska i Michał Żurawski. Towarzyszą im między innymi Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński. Autorem zdjęć jest operator młodego pokolenia - Tomasz Naumiuk. Za scenografię odpowiedzialna jest Anna Anosowicz, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za charakteryzację Magdalena Kakietek. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. Film zmontuje Agnieszka Glińska.

Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zdjęcia rozpoczęły się w lipcu i będą realizowane latem i jesienią, głównie w Warszawie. Premiera filmu jest planowana na 2017 rok.

Albert Kiciński/MK
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2016
Zobacz również
fot. Robert Jaworski/Studio Munka-SFP
Wojciech Hoflik: Przejrzyście i po partnersku
"Ostatnia rodzina". Docenić "production value"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll