PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.06.2016
22 czerwca 2016 roku padł ostatni klaps na planie najnowszego filmu w reżyserii Kasi Adamik.
Krystian Bala (Mateusz Kościukiewicz) właśnie wydaje swoją najnowszą powieść "Amok", która przypadkowo trafia w ręce inspektora Jacka Sokolskiego (Łukasz Simlat), wycofanego introwertyka z mroczną przeszłością. Dociekliwy funkcjonariusz odnajduje podobieństwa między opisaną w książce zbrodnią a brutalnym zabójstwem niejakiego Mariusza Roszewskiego sprzed kilku lat.

Jan Peszek i Mateusz Kościukiewicz na planie filmowym "Amoku". Fot. Witold Bączyk.
 
W rolę Krystiana Bali wciela się Mateusz Kościukiewicz, jeden z najzdolniejszych europejskich aktorów, zdobywca tytułu Shooting Star na Berlinale 2014. Jego żonę, Zofię, gra Zofia Wichłacz, laureatka nagrody Złote Lwy, otrzymanej za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Miasto 44”. W roli policjanta Jacka Sokolskiego, który z determinacją próbuje rozwikłać tajemnicę skrywaną przez głównego bohatera zobaczymy Łukasza Simlata („Karbala”, „Moje córki krowy”, „Krew z krwi”).
 
Zofia Wichłacz na planie filmowym "Amoku. Fot. Witold Bączyk.
 
- Książka jest dla mnie motorem do budowy psychologicznej postaci, ale też elementem obsesji jednego z bohaterów – policjanta, który zajmuje się sprawą Krystiana Bali. Na pierwszym planie rozgrywa się pojedynek dwóch mocnych postaci, które nie potrafią bez siebie funkcjonować – jeden determinuje działania drugiego i odwrotnie – mówi Kasia Adamik, reżyserka filmu "Amok".

Kasia Adamik, reżyserka filmu "Amok". Fot. Witold Bączyk.
 
- Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o historii Krystiana Bali nie mogłam w nią uwierzyć. A potem nie potrafiłam już o niej zapomnieć. Z jednej strony jest to prawdziwa opowieść o realnych, żywych ludziach, którzy do dziś mieszkają gdzieś we Wrocławiu. Z drugiej strony to zaskakująca, nasycona pożądaniem i brutalnością przypowieść, skonstruowana jak mistrzowski thriller psychologiczny. Przeplatają się w niej: miłość, zdrada, morderstwo i niepohamowana ambicja, które pchają akcję do przodu, nie pozostawiając żadnych mielizn i słabych punktów. Od samego początku zadajemy sobie pytanie, czy Krystian jest mordercą, czy też stał się ofiarą własnej ambicji i nieszczęśliwego splotu okoliczności – dodaje Adamik.
 
Historia, która mrozi krew w żyłach!
 
W 2000 roku policja znajduje ciało mieszkańca Wrocławia, ale jeszcze wtedy nie udaje połączyć się brutalnego zabójstwa z osobą Krystiana Bali. Sytuacja zmienia się, gdy w 2003 roku ukazuje się powieść Bali, w której opisuje on zbrodnię bardzo podobną do tej sprzed trzech lat. W 2005 roku policja ponownie rozpoczyna dochodzenie w sprawie tego morderstwa.  W 2007 roku Krystian Bala zostaje skazany na 25 lat więzienia, po tym jak biegli sądowi stwierdzają istnienie podobieństwa pomiędzy historią pisarza a postacią książkowego bohatera – Chrisa.

Premiera filmu w reżyserii Kasi Adamik zaplanowana jest na 2017 rok.
MZ
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  26.07.2016
Zobacz również
fot. Witold Bączyk
Awangarda Krakowska '71
Młodzi i Film 2016: Pełne metraże dnia trzeciego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll