PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.04.2016
Młody, zdolny aktor i wybitny reżyser filmowy będą wspierali i promowali Cele Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Mateusz Damięcki oraz Krzysztof Zanussi jako pierwsi w Polsce obejmują zaszczytną funkcję Ambasadorów Celów Zrównoważone Rozwoju ONZ. Przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych we wrześniu 2015 roku Cele (Sustainable Development Goals) obejmują zjawiska o charakterze globalnym, dotyczące każdego niezależnie od miejsca pochodzenia, statusu społecznego, płci czy wyznawanej wiary. Zaangażowanie znanych osób, osobistości ze świata kultury, sztuki, nauki, literatury i sportu, ma na celu dotarcie z przekazem i misją ONZ do jak najszerszego grona osób, by uświadomić, że nasza postawa, wybory i działania mają realny wpływ nie tylko na nasze najbliższe otoczenie i jakość życia tu i teraz, ale także kondycję całej planety i stan, w jakim pozostawimy ją kolejnym pokoleniom.

Mateusz Damięcki od wielu lat angażuje się w kwestie związane z ekologią

Jednym z jego ostatnich projektów jest cykl dokumentalny „Mapa ginącego świata” w reżyserii Marty Kądzieli, emitowany na antenie TVP1, a wkrótce również w TVP Polonia. Na przykładzie Madagaskaru, Sri Lanki, Wietnamu i Kenii twórcy serii pokazują, jak popyt na niektóre towary i wybory konsumenckie w jednej części globu, przyczyniają się do niszczenia całych ekosystemów, ale także do wielu innych dramatów w miejscach bardzo oddalonych. - Zapobieganie zanieczyszczeniu wód i powietrza, ochrona fauny i flory czy wytwarzanie czystej energii to dziś absolutne priorytety. Nielegalne wysypiska śmieci w polskich lasach nie znikną, jeśli nie zlikwiduje się szarej strefy sprzedaży kwitów śmieciowych. Handel zagrożonymi wymarciem gatunkami roślin i zwierząt nie zmniejszy się, jeśli pracownicy firm i konsumenci nie uświadomią sobie, jak ważna jest certyfikacja produktów i zwracanie uwagi na odpowiednie oznaczenia. Ochrona środowiska wiąże się z dbałością o odpowiednie standardy pracy, walką z korupcją i szeregiem innych zagadnień, objętych Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ, dlatego z przyjemnością podjąłem się funkcji Ambasadora tej ważnej strategii, dzięki której mamy szansę uczynić nasz świat lepszym - mówi Mateusz Damięcki.

W ramach swojej funkcji Ambasadora Zrównoważonego Rozwoju Global Compact Poland, Mateusz Damięcki wesprze organizowany przez Global Compact Poland konkurs „Architekci Rozwoju”. Projekt ma na celu wyłonienie, spośród przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, polityki, biznesu, dyplomacji i sektora trzeciego, osób, które w wybitny sposób przyczyniły się lub przyczyniają do Zrównoważonego Rozwoju w Polsce. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: Ochrona Praw Człowieka, Standardy Pracy, Ochrona Środowiska oraz Przeciwdziałanie Korupcji. Zgłoszenia do konkursu ruszyły 15 kwietnia, a jego rozwiązanie nastąpi w październiku 2016 roku. Wówczas Global Compact Poland po raz pierwszy przyzna Nagrodę „Architekci Rozwoju” oraz przedstawi mapy rozwoju Polski na lata 2015-2030. Więcej informacji TUTAJ.

MZ
ONZ
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2016
Zobacz również
fot. Piotr Król/Borys Skrzyński/SFP
Polski twórca z nagrodą BAFTA Scotland New Talent Awards
"Ludzie i anioły" w Teatrze Telewizji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll