PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Drugi dzień festiwalu we Wrześni obfitował w produkcje dokumentalne. Obejrzeliśmy między innymi "Bruno Schulza", "K2. Dotknąć nieba", czy "Aktorkę".
Drugi dzień 23. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Prowincjonalia 2016 upłynął pod znakiem dokumentów. Już z samego rana obejrzeć można było obraz wybitnego operatora, Adama Sikory pt. "Bruno Schulz". Z seansu na seans, sala coraz bardziej się wypełniała widzami wraz z projekcjami takich dokumentów jak: "Uwolnić Asię Bibi" Macieja Grabysa i Michała Króla, czy "Pielgrzym" Pawła Jóźwiaka Rodana. Publiczność Prowincjonaliów miała możliwość porozmawiać z twórcami filmów "Egzamin dojrzałości" (reż. Filip Gieldon) i "Mów do mnie" (reż. Marta Prus).

Sala wypełniła się po brzegi na projekcji dokumentu Elizy Kubarskiej "K2. Dotknąć nieba". Obraz opowiada o czterech osobach wspinających się do bazy na K2. Idą tą samą drogą, którą wiele lat wcześniej szli ich rodzice - uznani alpiniści. Próbują zrozumieć siłę, która kazała ich rodzicom się wspinać i która w końcu odebrała im życie w 1986 roku w katastrofie K2. Po seansie odbyła się rozmowa z autorką sentymentalnego dokumentu. - W środowisku alpinistów doskonale znana jest historia Łukasza (Wolfa), którego oboje rodziców zginęło w górach, a on na przekór wszystkiemu, sam postanowił zacząć się wspinać. - mówiła Kubarska. - W filmie chciałam postawić pytanie, czy alpiniści, ryzykujący życie, mają prawo mieć dzieci, czy raczej nie powinni mieć. - dodawała. Następnie autorka zaczęła opowiadać o organizacji całej wyprawy na K2. - To była bardzo kosztowna organizacja, która pochłonęła lwią część środków przeznaczonych na film. Czwórka moich bohaterów była związana z filmem praktycznie od początku, ale z niektórymi potencjalnymi bohaterami się nie udało - dwie osoby odmówiły mi udziału, co jest całkiem naturalne, zważywszy na traumatyczny temat, na którym miał się koncentrować ten materiał. - na koniec, autorka dokumentu zdradziła plany co do swojego kolejnego filmu - Produkcja zajmuje mi średnio 3 lata, więc następny film nie pojawi się prędko. Jednak mam już pomysł i będzie to dokumentalna historia rozgrywająca się także w górach. W Nepalu.


Elżbieta Czyżewska w filmie "Aktorka", fot. Solopan.

Wieczorem wyświetlony został film "Aktorka" Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. Jest to pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem. Po bardzo ciepło przyjętym pokazie, przyszedł czas na rozmowę z twórcami filmu. Wśród gości specjalnych była reżyser filmu, Kinga Dębska oraz producent, Zbigniew Domagalski. Autorzy zostali zapytani o genezę powstania filmu. - Z pomysłem na realizację "Aktorki" przyszła do mnie pani Maria Konwicka. Miałem już dużą wiedzę na temat Elżbiety Czyżewskiej, jednak została ona znacznie poszerzona po spotkaniu z Marysią. Przekonała mnie, że powinniśmy zająć się tym filmem - mówił Zbigniew Domagalski. Następnie dodawała Kinga Dębska - Ja kocham aktorki, a Elżbieta Czyżewska jest w gronie moich ulubionych. Uwielbiam szczególnie jej rolę we "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy. Elżbieta jest o tyle ciekawą osobą, że jej życiorys jest wyjątkowo tragiczny. Bardzo chętnie weszłam w ten projekt. Postanowiłam jednak warunek: nie chciałam robić "filmu-laurki", wolałam zrobić krwisty portret kobiety, która postanowiła być aktorką do samego końca. Dodam jeszcze, że montaż tego filmu zajął mi więcej niż "Moich córek krów" - opowiadał reżyserka. Następnie autorka opowiadała o pozyskiwaniu bohaterów do dokumentu, a pojawiło się ich naprawdę wielu, m.in.: Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Adam Holender, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak, Małgorzata Potocka, czy Liliana Komorowska. - Proces nakłaniania bohaterów do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, nie należał do łatwych. Podzieliłyśmy się tym z Marysią. Niestety, kilka istotnych osób w życiu Elżbiety Czyżewskiej ostatecznie odmówiło wzięcia udziału: Janusz Głowacki, Aleksander Krupa, czy Jerzy Skolimowski.
Paweł Zwoliński
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  29.01.2016
Zobacz również
fot. Wajda Studio
[wideo] "Sprawiedliwy", czyli film o przyjaźni polsko-żydowskiej
Zgłoś się na Script Pro
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll