PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Socjolog i polityk Prawa i Sprawiedliwości obejmie również tekę wicepremiera w rządzie Zjednoczonej Prawicy, na którego czele stanie Beata Szydło.
Piotr Gliński jest nauczycielem akademickim i profesorem nauk humanistycznych. W latach 2005–2011 pełnił funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Został oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy na ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz - jako pierwszy szef resortu kultury po 1989 roku - wicepremiera w rządzie Beaty Szydło.

Piotr Gliński urodził 20 kwietnia 1954 w Warszawie. Studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od końca lat 70. XX wieku był zawodowo związany z Instytutem Filozofii i Socjologii PAN. W latach 1997-2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego. Został też profesorem zwyczajnym w Instytucie Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku i kierownikiem Zakładu Socjologii na tej uczelni. Specjalizuje się w badaniu ruchów społecznych, socjologii kultury i społeczeństwa obywatelskiego. Jako naukowiec uczestniczył m.in. w pracach Komitetu Badań i Prognoz Polska 2000 oraz Komitetu Człowiek i Środowisko. Był konsultantem instytucji krajowych i międzynarodowych, w tym polskich ministerstw i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

W drugiej połowie lat 90. działał w Wyborczej Koalicji Liderów Ekologicznych, z jej ramienia kandydował bez powodzenia w wyborach parlamentarnych w 1997 roku z listy Unii Wolności. Następnie w latach 1998-2000 był członkiem tej partii. W 2003 brał udział w tworzeniu partii Zieloni 2004, do której jednak nie przystąpił. W roku 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju. 15 lutego 2014 stanął na czele nowo powołanej rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Kilka miesięcy później został członkiem tej partii. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu w okręgu łódzkim z pierwszego miejsca na liście PiS. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 41 697 głosów. Jest żonaty, ma jedną córkę. Jego bratem jest reżyser filmowy Robert Gliński.




MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  9.11.2015
Zobacz również
Biografia Marcina Lutra kręcona w Polsce
Polskie filmy nagrodzone w Cottbus
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll