PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
3 lipca 2015 roku rozpoczyna się 50. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (Czechy).
W konkursie głównym, do którego zakwalifikowano 13 produkcji z różnych krajów, znalazł się polsko-czesko-słowacki thriller „Czerwony pająk” – wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku oraz polsko-rumuński dokument "Czarodziejska góra", którego bohaterem jest Adam Jacek Winkler."Czerwony pająk" jest debiutem fabularnym wielokrotnie nagradzanego operatora Marcina Koszałki (m.in. Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za „Rewers” i „Pręgi”). W rolach głównych występują Adam Woronowicz i Filip Pławiak. W obsadzie również: Małgorzata Foremniak, Julia Kijowska, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Karol (Filip Pławiak) jest zwyczajnym nastolatkiem. Pochodzi z dobrego domu, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem staje się świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. Morderca okazuje się… weterynarzem (Adam Woronowicz). Karol wchodzi z nim w bardzo silną i emocjonalną relację mistrz – uczeń. W ten sposób odkrywa potrzebę, której istnienia nie był świadomy lub nie miał odwagi, czy możliwości jej nazwać. Weterynarz staje się jego nauczycielem w sztuce zabijania. Jednak gdy nadejdzie dzień próby, student stanie przed niezwykle trudnym wyborem (trailer filmu TUTAJ).


Adam Woronowicz w filmie "Czerwony pająk". Fot. Kino Świat.

- W każdym z nas jest ciemna strona, tylko zatuszowana. Seryjni mordercy bardzo nas intrygują – i mężczyzn, i kobiety. Istnieje w nas perwersyjna fascynacja czymś, co jest złe, przekroczeniem pewnych granic – mówi Marcin Koszałka, reżyser "Czerwonego pająka". Producentem filmu, którego kinową premierę zaplanowano na 20. listopada 2015 roku, jest firma Mental Disorder 4.


Anca Damian, reżyserka dokumentu "Czarodziejska góra". Fot. Mat. prasowe.

Drugim polskim filmem, który znalazł uznanie w oczach tegorocznego jury festiwalu w Karlowych Warach, jest "Czarodziejska góra". Ten polsko-francusko-rumuński dokument, którego reżyserka jest Anca Damian, prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Był przede wszystkim zapalonym alpinistą, zaangażowanym w działalność opozycyjną (należał do grupy "Taterników" przerzucających przez czechosłowacką granicę podziemne wydawnictwa do Polski). W roku 1985 los rzucił go do Francji, gdzie próbował zaciągnąć się na statek wielorybniczy. W Paryżu poznał nie tylko polskich, ale i afgańskich opozycjonistów; były to czasy inwazji wojsk radzieckich na Afganistan. Jego życie zostało podporządkowane jednej idei: walczyć u boku mudżahedinówi. Z ukradzionym paszportem (jego paszport uchodźcy nie pozwalał na podróż poza Europę) zaciągnął się do afgańskiej partyzantki i przez kilka miesięcy walczył u boku samego Ahmada Szacha Massuda.... Producentem filmu jest firma Aparte Films, koproducentami Filmograf, SMF i Arizona Productions.

Marcin Zawiśliński
Kino Świat/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  3.07.2015
Zobacz również
fot. Adam Golec
Burza nad „Popiołami”
Polskie filmy w samolotach LOT-u
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll