PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz filmu Henryka Kluby „Pięć i pół bladego Józka”, w którym ta wybitna aktorka zagrała główną rolę.
„Aktorki. Spotkania” to cykl filmowy Łukasza Maciejewskiego, nawiązujący do jego książki pod tym samym  tytułem, a która przedstawiania portrety  zwyczajnych-niezwyczajnych dam polskiego kina. Tym razem będzie nią Anna Dymna, odtwórczyni roli Katarzyny w dramacie obyczajowym Henryka Kluby "Pięć i pół bladego Józka". Warto dodać, że autorem scenariusza do tego filmu był pierwszy mąż aktorki - Wiesław Dymny. Spotkanie i pokaz filmu odbędzie się 23 maja 2014 roku o godz. 19.00 w krakowskim Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12.


Kadr z filmu "Pięc i pół bladego Józka". Fot. Materiały prasowe.

Film został zatrzymany i wypaczony przez cenzurę obraz zbuntowanej młodzieży, która w Polsce Ludowej lat 70. jeździła harleyami. Henryk Kluba już swoim dyplomowym filmem naraził się ówczesnej władzy – nakręcona pod opieką Andrzeja Munka etiuda dokumentalna „Ocalenie” opowiadała bowiem o likwidacji AK-owców przez Urząd Bezpieczeństwa. Późniejsze obrazy, jak choćby „Słońce wschodzi raz na dzień” (nagrodzone na festiwalu w Łagowie) czy „Chudy i inni” ugruntowały pozycję Kluby jako „twórcy niewygodnego”. Jednak najsroższe cięcia cenzury spadły właśnie na "Pięć i pół bladego Józka". Obraz ten, nakręcony we współpracy z ulubionym scenarzystą reżysera, Wiesławem Dymnym powiększył zbiór tzw. półkowników, czyli filmów nie dopuszczonych na ekrany. Po tym, jak Kluba nie zgodził się na wyrzucenie niemal połowy scen politycznie niesłusznych zniszczone zostały też materiały wyjściowe. Paradoks znany zresztą z historii: ówczesna władza dawno odeszła w przeszłość, a "Pięć i pół bladego Józka" skutecznie opiera się upływowi czasu.

Tytuł filmu to jednocześnie nazwa gangu motocyklowego, który nęka mieszkańców prowincjonalnego miasteczka Kamienica. Zmęczeni wybrykami harleyowców wysyłają oni list do redakcji młodzieżowego pisma warszawskiego z prośbą o pomoc. W sprawę angażuje się młody dziennikarz Tadeusz (Andrzej Malec), który w końcu osobiście odwiedza Kamienicę i niemal natychmiast wchodzi w konflikt z gangiem. Z opresji ratuje go Katarzyna (Anna Dymna), która włada nie tylko wschodnimi sztukami walki, ale i sercem szefa motocyklowych bandziorów „Basiora” (Wojciech Echilczuk). Tadeusz postanawia więc zdobyć, przy pomocy rezolutnej Katarzyny, zaufanie harleyowców i rozpracować szajkę od środka.


MZ
MOS
Ostatnia aktualizacja:  19.05.2014
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
Ruszyły zapisy do Filmoteki Szkolnej!
Magdalena Łazarkiewicz na czele jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll