PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Blockbuster w reżyserii Alfonso Cuarona po trzech tygodniach wyświetlania wdrapał się na sam szczyt. W ostatni weekend października obejrzało go jeszcze ponad 47 tys. widzów.
Film z Sandrą Bullock i George’m Clooney’em zobaczyło już w sumie 337 tys. osób. Jest to zatem na dzień dzisiejszy najpopularniejszy film z gatunku science – fiction w tym sezonie. Produkcja podbija także kina amerykańskie i światowe. Łączne globalne wpływy „Grawitacji” wynoszą na dzień dzisiejszy 364 mln dolarów i w szybkim tempie rosną. Ogromny sukces.


Kadr z filmu "Grawitacja", fot. Warner. 


Produkcja Alfonso Cuarona zdetronizowała zatem polskie filmy. Na drugim miejscu znalazła się produkcja TVN "Mój biegun". Biografia Jasia Meli, w którego z powodzeniem wcielił się Maciej Musiał przyciągnęła na starcie 41,827 tysięcy osób. W filmie Marcina Głowackiego zagrał także Bartłomiej Topa, który ma na koncie największy przebój roku – wspominaną już tutaj wielokrotnie „Drogówkę” Wojtka Smarzowskiego.


Na trzecie miejsce spadł "Wałęsa. Człowiek z nadziei" Andrzeja Wajdy. Film o życiu Lecha Wałęsy obejrzało w czwarty weekend wyświetlania 40,375 osób po blisko 50 procentowym spadku zainteresowania. W sumie film z Robertem Więckiewiczem i Agnieszką Grochowskąobejrzało 749 tysięcy osób.


Wysoko w czołówce (czwarte miejsce) znajduje się komedia Juliusza Machulskiego „AmbaSSada”. Postawa filmu jednak nieco rozczarowuje. W drugi weekend już tylko 28,898 widzów, a w sumie po 10 dniach wyświetlania jedynie 97 tysięcy widzów.


Mały spadek widowni zanotowała kolejna polska produkcja – „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy. Inspirowany prawdziwą historią film z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej obejrzało tym razem 26,950 osób. W sumie film ma już na koncie 175 tysięcy widzów.


Piątym rodzimym obrazem w czołówce zestawienia jest „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Premierowy weekend zwycięzcy festiwalu w Gdyni zamienił się na 24,559 sprzedanych biletów. Teoretycznie mało jak na film, który zdobył tyle nagród, jednak pod względem liczby widzów na kopię jest to najlepszy rezultat tygodnia – średnia wyniosła 327 osób.


Poza polskimi tytułami w czołowej dziesiątce znalazły się oczywiście także zagraniczne produkcje. Wśród animacji "Kumba" wolno gubi widzów i obejrzało ją tym razem 28,839 osób (piąte miejsce). W sumie, południowoafrykańska produkcja przyciągnęła 137 tysięcy osób. Oczko niżej znalazły się "Klopsiki kontratakują" (28,492 sprzedanych biletów). W sumie, po 3 tygodniach wyświetlania ta animacja ma 161 tysięcy widzów.


Szybko gubi widzów horror „Carrie” z Chloe Grace Moretz i Julianne Moore. Film obejrzało już tylko 23,196 osób, a w sumie, po 10 dniach wyświetlania – 84 tysiecy widzów.


Pozostałe premiery nie zdołały przedostać się do czołowej dziesiątki. Film biograficzny "Piąta władza"  z Benedictem Cumberbutchem przyciągnął przed ekrany kin 9,150 osób. Muzyczna produkcja "Bitwa roku" zainteresowała 7,788 widzów. Horror "Istnienie" w reżyserii Vincenzo Natali zanotował sprzedaż na poziomie 4,718 biletów. Dramat "Dwa życia" obejrzało zaledwie 938 osób.


Premiera od najbliższego czwartku: widowisko science-fiction „Gra Endera

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Instytut Teatralny ma nowego dyrektora
[Premiera DVD] Arcydzieła Polskiego Kina: Andrzej Wajda
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll