PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
- Ten budynek powstanie, jeśli nie w Łodzi, to w innym miejscu. Frank Gehry obiecał mi, że zaadaptuje swój projekt do miejsca, które wybiorę - mówił Marek Żydowicz, twórca festiwalu Camerimage podczas spotkania w Warszawie po pokazie filmu "Tumult nad Łodzią".

Pokazany w stołecznym kinie Atlantic dokument Leszka Ciechońskiego to próba upublicznienia kulisów jednej z największych "awantur politycznych" na szczeblu samorządowym XXI wieku. Awantury, w której celem było odwołanie ze stanowiska prezydenta Łodzi prof. Jerzego Kropiwnickiego, a której ofiarą stał się forsowany przez niego projekt nowego centrum kongresowo-festiwalowego Camerimage Łódź Center powstały w głowach Marka Żydowicza, reżysera Davida Lyncha i światowej sławy architekta Franka Gehry'ego.


Leszek Ciechoński, Jerzy Kropiwnicki i Marek Żydowicz, fot. Rafał Pawłowski

W swoim dokumencie, co podkreśliła także obecna na spotkaniu publiczność, Cichońskiemu udało się uchwycić symptomatyczne zjawisko "obcego", któremu w Polsce bardzo łatwo spotkać się z niechęcią lokalnej społeczności. Z takim odrzuceniem spotkał się zarówno realizujący przez 10 lat w Łodzi festiwal Camerimage Żydowicz, jak i zaproszeni przez niego do współpracy Frank Gehry i David Lynch. - Z tego co wiem, to pan Lynch nie mieszka w Łodzi - kwituje w filmie konflikt o EC1 premier Donald Tusk, dla którego warta kilkaset milionów inwestycja poparta nazwiskami światowej sławy to lokalna, niewarta zainteresowania sprawa.

Ton, który pobrzmiewa ze zrealizowanego w reportażowym, przypominającym nieco twórczość Michaela Moore'a, stylu "Tumultu nad Łodzią" niesie w sobie pewien żal i oskarżenie o szerzącą się polityczną prywatę. Ten żal pobrzmiewał także w głosach uczestników spotkania w kinie Atlantic. I choć Cichońskiemu można zarzucić, że zrobił film mocno jednostronny, to jednak jako jedyny zdokumentował ważny temat i jego konsekwencje. Pokazał, że choć od ukazanych w "Ziemi obiecanej" wydarzeń z XIX wieku, gdy w Łodzi powstawały i upadały fabryczne fortuny, minęło 100 lat, to w mentalności ludzkiej niewiele się zmieniło. Tam, gdzie w grę wchodzą wielkie pieniądze, interes społeczny liczy się najmniej. Echa planowanej budowy EC1 słyszeć będziemy jeszcze długo. Pomysłodawcy Camerimage Łódź Center i władze miasta obecnie spotykają się na sądowej ścieżce.

Czy, gdzie i kiedy doczeka się realizacji projekt autorstwa Franka Gehry'ego tego dziś nie wie nawet Marek Żydowicz. Mimo to nadal wierzy w jego realizację. I za tę niegasnącą wiarę warto mu kibicować.


Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.07.2013
Zobacz również
Najlepsza siódemka Karlowych Warów według indieWIRE
Biografia bohatera "Rejsu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll