PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W związku z emisją głośnego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” („Unsere Mütter, Unsere Väter”), który ze względu na swoje uproszczenia historyczne oraz eksponowanie wątków antypolskich wywołał liczne protesty zarówno widzów, jak i oficjalnych przedstawicieli naszego rządu, dr Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej, skierował specjalny list do dyrektora generalnego ZDF – niemieckiej stacji publicznej, od lat blisko współpracującej z TVP.

Wyemitowany w ubiegłym tygodniu trzyczęściowy film pokazuje II wojnę światową oczami pięciorga młodych przyjaciół z Berlina. Losy jednego z bohaterów - Żyda Viktora, posłużyły autorom filmu do przestawienia polskich partyzantów z Armii Krajowej jako zdeklarowanych antysemitów. Niemiecki tabloid "Bild", pisząc o tym epizodzie, określił Armię Krajową mianem "polskich nacjonalistów". "Antysemityzm był w ich szeregach ekstremalnie rozpowszechniony" - napisał. "W Europie Wschodniej antysemityzm był bardzo powszechny, co ułatwiło nazistom wymordowanie Żydów" - napisano w "Bildzie". Publikację oprotestowała Ambasada RP w Berlinie.


Kadr z filmu "Unsere Mütter, Unsere Väter", fot. ZDF

W liście do dyrektora generalnego ZDF prezes TVP wyraził zaniepokojenie treścią i formą przedstawienia polskich wątków w produkcji stacji, przede wszystkim krzywdzącymi i fałszywymi uproszczeniami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy Armii Krajowej, którzy w ujęciu twórców serialu kierowali się antysemityzmem, nienawiścią i pogardą dla Żydów.

"To wyobrażenie nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępione i odrzucone" - napisał Juliusz Braun. "Na okupowanych przez Niemcy ziemiach polskich najmniejsza pomoc na rzecz Żydów karana była śmiercią. Mimo to wielu Polaków zdecydowało się nieść taką pomoc, zaś Armia Krajowa była nawet do tego zobowiązana przez władze Polskiego Państwa Podziemnego. Gdy tylko to było możliwe, AK bezwzględnie karała tych, którzy wspierali Niemców w realizacji zbrodniczego planu Zagłady Żydów. Tymczasem z serialu wyłania się przeciwny, całkowicie fałszywy obraz" - podkreślił

Według Brauna, zarówno tego, jak i pozostałych nadużyć nie można wytłumaczyć swobodą artystyczną twórców serialu. "Niestety, + polska+ część tak ważnego dla Niemców serialu to + jedna zbyt prosta historia+ (eine zu simple Geschichte)" - napisał prezes TVP. "To nie przystoi tak poważnej stacji, jaką jest zaprzyjaźniona ZDF" - ocenił.

Stanowisko w sprawie serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" zajął w środę także Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. "Mamy prawo i obowiązek domagać się poszanowania faktów i nie zastępowania ich reżyserskimi konfabulacjami, zwłaszcza przy wydarzeniach związanych z II wojną światową" - napisano w stanowisku.Przypomniano, że Armia Krajowa stanowiła zorganizowaną część Polskich Sił Zbrojnych podległych legalnemu Rządowi Rzeczypospolitej, oraz że panowała w niej dyscyplina wojskowa. "Żadna struktura Polskiego Państwa Podziemnego nie wydała ani jednego rozkazu dyskryminującego naszych żydowskich współobywateli" - podkreślono. Przywołano m.in. postać rotmistrza Witolda Pileckiego, misję Jana Karskiego i działalność "Żegoty". - "Oczekujemy od polskich władz i instytucji podjęcia skutecznych działań w tej skandalicznej sprawie" - zaznaczyły władze Związku.


RP
TVP SA / PAP
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2013
Zobacz również
Jest zwiastun "Wolverine'a"
Miguel Gomes w canneńskim jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll