PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
21 stycznia 2013 roku w stołecznym w kinie Kultura odbędzie się pierwsza w tym roku premiera krótkich filmów ze Studia Munka, działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

21 stycznia premierowe projekcje rozpoczną się od dokumentu Adama Palenty "Życie stylem dowolnym" opowiadającego o zawodnikach startujących w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Relacjonowane wydarzenie odróżnia od innych zawodów pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonywanie własnych słabości. "Życie stylem dowolnym", zrealizowane w ramach programu Pierwszy Dokument jest autorskim obrazem Adama Palenty, który przed debiutem realizował zdjęcia do wielu nagradzanych filmów, w tym kilku ze Studia Munka („Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja, „Gadzio” Kryspina Pluty, „Konkurs” Jakuba Cumana, „Jezioro” Jacka Piotra Bławuta). Film zdobył już wyróżnienia na festiwalach w Krakowie i Koszalinie, był też prezentowany podczas 20. Camerimage i meksykańskiego festiwalu DocsDF.

"Życie stylem dowolnym", reż.Adam Palenta. Fot. Studio Munka.

Trzy kolejne filmy, które będzie można zobaczyć w kinie Kultura, zostały zrealizowane w programie 30 Minut. "Powrót" w reżyserii Ewy Bukowskiej to z pewnością jeden z pierwszych polskich filmów, który dotyka tematu współczesnej wojny i wpływu, jaki wywiera na człowieka. Debiut Bukowskiej, zrealizowany wg własnego scenariusza, jest historią żołnierza, który powraca z kolejnej misji wojennej w Afganistanie. Był tam, żeby “zbudować bezpieczny dom innym narodom”.  Wrócił, żeby za pieniądze zarobione na misjach dokończyć budowę własnego domu. Czy mu się to uda? W obsadzie filmu znaleźli się: Agata Buzek, Marek Bukowski, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek. Autorem zdjęć jest Jakub Czerwiński, film powstał w koprodukcji z Headhunters Film, producentem wykonawczym jest Paweł Sosnowski.

"Powrót", reż. Ewa Bukowska. Fot. Studio Munka.

„Zasady gry” to – jak mówił podczas realizacji zdjęć reżyser Wojciech Jagiełło – historia młodego chłopaka – Tomka, który studiuje inżynierię na Politechnice. Przyjeżdża z mniejszego miasta do wielkiego i zaczyna się o siebie bać. W nieprzyjaznej rzeczywistości traci poczucie bezpieczeństwa.  W roli głównej wystąpił Tomasz Schuchardt, obok którego, w filmie zobaczymy również Ewę Wiśniewską, Agnieszkę Żulewską i Marysię Dejmek. Koproducentami filmu są: Wajda Studio, Red Garden, Fundacja Tumult, Kosma Films, zaś producentami wykonawczymi: Kuba Kosma i Paweł Sosnowski.

"Zasady gry", reż. Wojciech Jagiełło. Fot. Studio Munka.

Akcja ostatniego z premierowych obrazów – "Jak głęboki jest ocean?" Filipa Syczyńskiego – rozgrywa się w brzuchu potężnego wieloryba, gdzie pewnego dnia budzi się główny bohater - Marek. Spotyka on tam wszystkie osoby, które tak kochał za życia: żonę, którą dawno temu pochłonęło morze oraz szalonego ojca, który chce, by nazywano go Królem Oceanów. Oprócz nich są i inni, niemniej charyzmatyczni, mieszkańcy potężnego ssaka, wszyscy ciekawi sposobu w jaki Marek do nich dołączył. A jak się tam dostał? W filmie wystąpił, dawno nie widziany na polskim ekranie Tomasz Borkowy, oprócz którego w obsadzie zobaczymy również: Joannę Sydor, Wojciecha Solarza, Jana Jangę Tomaszewskiego, Krystynę Tkacz i Annę Kerth. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Przemysław Miękinia. Za zdjęcia odpowiada Monika Kotecka.




MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.01.2013
Zobacz również
Premiera filmu Agnieszki Holland o Janie Palachu
Wiosną nowe odcinki "Świata według Kiepskich"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll