PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Producent filmowy Mark Forstater, który w 1975 r. zrealizował film "Monty Python i Święty Graal" pozwał do sądu członków znanej z surrealistycznego poczucia humoru ekipy komików Latającego Cyrku Monty Pythona - poinformowała telewizja Sky.

Proces rozpoczął się przed sądem wysokiej instancji w Londynie w piątek.

Forstater twierdzi, że należy mu się większy udział w honorariach z tytułu praw autorskich do opartego na scenariuszu filmowym scenicznego musicalu "Spamalot" i w przychodach, które show wygenerował. Muzyczna komedia będąca wersją filmu miała swą premierę na nowojorskim Broadwayu w 2005 r. Wystawiana była też na londyńskim West Endzie. Była kasowym przebojem. W Nowym Jorku obejrzało ją 2 mln widzów.


Plakat musicalu "Spamalot"

Forstater sądzi, że przy rozliczaniu honorariów autorskich za "Spamalot" powinien być traktowany tak, jakby faktycznie był "siódmym Pythonem", o takich samych prawach, jak sześciu stałych członków Latającego Cyrku. Domaga się wypłacenia mu 1/7 części honorariów za inscenizację zamiast 1/14, jak postanowiono w 1974 r., gdy zawierano umowę w sprawie honorariów.

Pozwanymi są firmy Python (Monty) Pictures Ltd (PMP) reprezentująca filmowe interesy grupy komików oraz Freeway Cam (UK) Ltd., będąca właścicielem praw autorskich i powiernikiem osób uprawnionych do przychodu z ich tytułu.

W najbliższych dniach wyjaśnienia w sądzie składać będą członkowie zespołu Monty Pythona Eric Idle, Michael Palin i Terry Jones. Dwóch dalszych - John Cleese i Terry Gilliam także zostało pozwanych, ale mieszkają za granicą, a szósty Graham Chapman zmarł w 1989 r.

Spór o to, jak wysokie honoraria przysługują Forstaterowi sięga 2005 r.  Filmowiec twierdzi, że za zaległe honoraria należy mu się ok. 1 mln funtów. Prawnicy reprezentujący pozwanych "Pythonów" kwestionują te roszczenia.  W czerwcu br. Forstater został ogłoszony przez sąd bankrutem, później  orzeczenie o bankructwie z mocy prawa zmieniono na bankructwo za porozumieniem stron. Adwokat Forstatera  Tom Weisselberg ujawnił, że do wystąpienia z powództwem o zaległe honoraria zmusiło jego klienta trudne położenie materialne. Świadkami filmowca są dwaj prawnicy, którzy negocjowali umowę z 1974 r.

Zarówno film jak i musical oparte są na legendzie o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. "Spamalot" to gra słów z Camelot - jak    nazywał się legendarny zamek króla Artura.  Jest to pisane razem wyrażenie "spam a lot", w luźnym tłumaczeniu oznaczające tyle, co  "dużo spamu", czyli niepożądanych e-maili.
DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2012
Zobacz również
Plus Camerimage: Bóg z maszyny
Film jak tango
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll