PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Z okazji obchodów 100-lecia kina w Indiach odbywa się w Warszawie Tydzień Kina Indyjskiego (5-10 listopada br.). W kinie Kultura zostanie pokazane  19 fabuł, reprezentujących tę jedną z największych kinematografii świata, która obecnie produkuje około tysiąca(!) filmów rocznie.

- Chcemy zabrać Polaków w pasjonującą i malowniczą podróż po kinie indyjskim w trzech segmentach – zapowiedziała na konferencji prasowej otwierającej cały przegląd, Monika Kapil Mohta, ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.

Pani Ambasador Monika Kapil Mohta. Fot. Kuźnia Zdjęć

Pierwszym i zarazem najbardziej znanym na całym świecie obszarem jest tzw. Bollywood, czyli hinduskie kino rozrywkowe. W tej sekcji zaprezentowane zostaną m. in. „Oye Lucky! Lucky Oye!” i „Dil Chahta Hai”.
Drugi obszar stanowi mała retrospektywa filmów, w których wystąpiła nieżyjąca już (zmarła w wyniku komplikacji poporodowych w 1986 r.) wybitna aktorka Smita Patil. – Jej największym sukcesem była nie tylko jej ogromna popularność wśród widzów, ale przede wszystkim ogromna emocjonalność oraz empatia społeczna. Ludzie postrzegali ją jako wybitną aktorkę, ale także osobę, która potrafi poruszyć ich do głębi. Była symbolem emancypacji kobiet w konserwatywnym, kastowym społeczeństwie hinduskim – podkreśliła Manya Patil, siostra Smity

Spośród 80 filmów, w których wystąpiła Smita Patil, kino Kultura wyświetli pięć: „Bhumika”, „Sadgati”, „Umbartha”, „Manthan” i „Mirch Masala”. Natomiast przedpołudniowe pokazy w kinie Kultura adresowane są do dzieci i młodzieży. Najmłodsi (i nie tylko) widzowie będą mogli obejrzeć takie filmy jak „Halo” i „Keshu”. Gwoli sprawiedliwości należy powiedzieć, iż kino indyjskie 100-lecie swoich narodzin będzie obchodzić dokładnie 13 maja 1913 r. Wtedy w kinie Coronation w Bombaju miała miejsce premiera „Raja Harishchandra” w reżyserii Dhundiraja Govinda Phalke, pierwszego w dziejach tego kraju filmu pełnometrażowego.

Organizatorami Tygodnia Kina Indyjskiego są: ambasada Republiki Indii w Polsce, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2012
Zobacz również
Powrót kina Iluzjon
Camerimage: Joel Schumacher na czele jury konkursu głównego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll