PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.06.2012
Selekcja filmów na tegoroczny Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu została zakończona. Od 19 do 29 lipca  widzowie zobaczą i ocenią całoroczną pracę kilkuosobowego zespołu wybierającego filmy.

Festiwal otworzy dzieło wybitnego filmowca - "Miłość" Michaela Hanekego, zdobywcy tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Widzowie będa mieli okazję zobaczyć aż siedem tytułów z canneńskiego festiwalu. Roman Gutek przyznaje, że niepokoi go nieobecność na festiwalu Nowe Horyzonty najnowszych produkcji polskich.
- W tym roku podjęliśmy decyzję o rezygnacji z konkursu polskiego. Powodem były trudności z uzyskaniem zgody reżyserów i producentów na udział ich filmów w konkursie (mimo stosunkowo dużej nagrody finansowej wynoszącej sto tysięcy złotych). Obawiali się, że nasz pokaz zamknie im drogę do udziału w międzynarodowych festiwalach (Cannes, Wenecja, Berlin).
Brak filmów w konkursie teoretycznie nie oznacza nieobecnosci kina polskiego we Wrocławiu. Pieniądze wydawane wcześniej na nagrody w konkursie polskim przeznaczone zostały na organizację "Dni Polskich" - wydarzenia branżowego, w trakcie którego najnowsze polskie filmy będą przedstawione międzynarodowej branży filmowej. We współpracy z festiwalem w Gdyni  powstał także cykl "Gdynia we Wrocławiu".


Z Gdyni do Wrocławia: "Sekret" Przemysława Wojcieszka

- Wiedziałem, że ten rok nie jest najlepszy dla polskiego kina i nie ma zbyt wielu interesujących tytułów do pokazania na naszym festiwalu. Nie przypuszczałem jednak, że w dniu zamknięcia listy festiwalowych tytułów w programie "Gdynia we Wrocławiu" będą tylko... dwa (wśród nich Sekret wrocławskiego reżysera Przemka Wojcieszka). - pisze Gutek.

Nie liczyłem na filmy, które twórcy i producenci zgłosili na duże światowe festiwale, ale naiwnie sądziłem, że uda nam się wspólnie zaprosić do Wrocławia sześć, osiem tytułów z tegorocznej Gdyni. Tym razem, mimo zgody reżyserów i producentów, na przeszkodzie stanęli polscy dystrybutorzy którzy uważają, że pokazy filmów polskich na naszym festiwalu nie są zgodne z marketingowymi strategiami wprowadzania ich na polskie ekrany. Ta sytuacja jest niezrozumiała, gdyż chodzi tylko o pojedyncze festiwalowe pokazy. Wrocławskie święto kina jest świetnym miejscem do promocji tych tytułów: obecnych jest tu około trzystu dziennikarzy oraz znakomita publiczność. A może dystrybutorzy... obawiają się ich opinii?

Fragmenty wypowiedzi pochodzą z artykułu na stronie Festiwalu

EJ
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  29.06.2012
Zobacz również
Szanghaj: film Wosiewicza w Konkursie Głównym
Replika Gdyni w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll