PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Ponad 20 filmów fabularnych oraz dokumentalnych zaprezentują od 4 do 8 maja organizatorzy 8. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się on na Williamsburgu w Brooklynie.

Miłośnicy X muzy będą mogli zobaczyć na festiwalu m.in. bogatą w efekty wizualne "Salę samobójców" Jana Komasy, "Wydalonego" Adama Sikory oraz thriller Jacka Bromskiego "Uwikłanie". W programie znalazły się także "W imieniu diabła" Barbary Sass - Zdort oraz podejmujący problem antysemityzmu "Moja Australia" Ami Drozda.

"Sala samobójców", fot. ITI Cinema

W sekcji dokumentalnej pokazane zostaną takie tytuły jak: "Moje zapiski z podziemia" Jacka Petryckiego i "Moja Pieriestojka" Robina Hessmana. Podczas festiwalu pokazany zostanie także polsko-rumuński animowany dokument "Droga na drugą stronę" (reż. Anca Damian) pokazany wcześniej na przeglądzie New Directors, New Films w nowojorskim MoMA.

Organizatorzy festiwalu zapowiadają też pierwszą w USA projekcję fabularyzowanego dokumentu produkcji polsko-francuskiej "Śladami Marii Curie- Skłodowskiej" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, a także "Polę Negri" Mariusza Kotowskiego.

Mieszkający w Nowym Jorku reżyser Tomasz Magierski przedstawi zrealizowany częściowo w Australii film „Krakowiaczek ci ja...” ("Blinky & Me") o Yoramie Grossie, popularnym, pochodzącym z Polski twórcy filmów animowanych.

Zakulisowe rozgrywki w czasach komunistycznych przy selekcji pianistów do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego odsłania polsko-niemiecki dokument Christiny Jezior "Dlaczego konkurs".

Z okazji 10-lecia Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy na imprezie znajdą się też prace studentów i absolwentów tej uczelni. Projekcje odbędą się w kinie, indieScreen przy  Kent Avenue. Spotkanie z widzami festiwalu zapowiedział m.in. reżyser Jana Komasa.

GW
PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
"Jesteś Bogiem". Pierwsze fotosy z filmu o Paktofonice
Festiwal w Gdyni: Wieści zza morza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll