PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Festiwal Filmowy Pięć Smaków już po raz piąty zaprasza widzów na wyjątkową ucztę filmową, której osią programową jest kino Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Edycja warszawska festiwalu odbędzie się w dniach 19-26 października.

Wśród najważniejszych tytułów festiwalu znajduje się "Norwegian Wood" (Japonia 2010) w reżyserii Trana Anh Hunga. 21. października w kinie Muranów odbędzie się uroczysta premiera tego filmu. "Norwegian Wood" to zrealizowana w Japonii adaptacja, a wręcz osobista interpretacja, bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego. To opowieść o miłości i dorastaniu japońskich dwudziestolatków w 1968 roku. Przed filmem zapraszamy na spotkanie z Rafałem Tomańskim -  japonistą, autorem książki "Tatami kontra krzesła", która opisuje współczesną Japonię. Spotkanie to ma na celu przybliżenie swoistej mentalności Japończyków.
24. października odbędzie się drugi pokaz filmu "Norwegian Wood", a po nim debata dotycząca twórczości Harukiego Murakamiego. Spotkanie poprowadzi Barbara Klicka - krytyczka literacka, współzałożycielka serwisu literackie.pl. W spotkaniu weźmie udział Cezary Polak – dziennikarz i publicysta "Dziennika Gazety Prawnej", autor wywiadu z Murakamim oraz Justyna Sobolewska – polska krytyk literacka, dziennikarka tygodnika "Polityka".


"Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" , reż. Ang Lee, materiały organizatorów.

20. października w KINO.LABie po pokazie filmu "Chassis", reż. Adolfo Alix Jr, zapraszamy na spotkanie z antropolożką Heleną Patzer, która prowadziła badania etnograficzne na Filipinach oraz w grupach emigrantów filipińskich w USA, Danii i Polsce. Film nawiązuje do tradycji włoskiego neorealizmu – z prostotą i subtelnością otwierającego nam oczy na ludzkie nieszczęścia i tkwiącą na marginesach społecznych niesprawiedliwość. Nurt ten łączy się w filmie z gorzkim, uwodzącym fatalizmem. Także w czwartek 20. października odbędzie się w kinie Muranów pokaz najważniejszego filmu wybitnego przedstawiciela tajwańskiej Nowej Fali: Hou Hsiao-hsiena - "Miasto smutku". Obraz ten widzowie Pięciu Smaków będą mogli obejrzeć bezpłatnie po odebraniu wejściówek w kasie kina. Po pokazie Szkoła Języka Chińskiego HAOPENGYOU zaprosi widzów na wyjątkową zabawę: kaligraficzne zapisywanie imion w chińskim tłumaczeniu.

Osoby lubiące dobrze zjeść, ale też porozmawiać o jedzeniu, zapraszamy 21. października do KINO.LABu na pokaz filmu "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" autorstwa Anga Lee. Znany na całym świecie przedstawiciel tajwańskiej drugiej Nowej Fali opowiada w swoim filmie o podstawowych chińskich wartościach: tradycyjnej sztuce kulinarnej i rodzinie. Przed filmem o tajnikach kuchni chińskiej opowie Olgierd Uziembło, absolwent Antropologii Kultury na Uniwersytecie Sun Jat-sena w Kantonie, tłumacz ambasady ChRL w Warszawie, który od kilku lat prowadzi lektorat języka chińskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Ważnym wydarzeniem będzie pokaz filmu "Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim",  reż. Mario Zanot, który odbędzie się 22. października w Kinie Muranów. Tiziano Terzani – światowej sławy dziennikarz, pisarz, podróżnik, wielbiciel Azji, zwany włoskim Kapuścińskim. Ostatni wywiad został przeprowadzony dwa miesiące przed jego śmiercią, w jego domu w toskańskiej Orsignie. Terzani opowiada m.in. o swojej duchowej przemianie, o ostatniej podróży i kulisach powstania jego najważniejszej książki – "Nic nie zdarza się przypadkiem". Po filmie odbędzie się dyskusja dotycząca życia i twórczości Terzaniego. Wezmą w niej udział: Anna Osmólska-Mętrak – italianistka, tłumaczka literatury włoskiej, organizatorka dorocznego konkursu dla młodych krytyków filmowych o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka; Michał Lubina – absolwent rosjoznawstwa i studiów dalekowschodnich UJ, autor licznych wystaw fotograficznych, oraz Miłada Jędrysik – dziennikarka i publicystka "Gazety Wyborczej". Spotkanie poprowadzi Agnieszka Szeffel - filmoznawczyni, dziennikarka, absolwentka i moderatorka interdyscyplinarnego studium projektowania architektura dialog przy ASP w Gdańsku.


"Kwiaty Szanghaju",  reż. Hou Hsiao-hsien, materiały organizatorów

22. października zapraszamy do kina Muranów na kolejny film z retrospektywy Hou Hsiao-hsiena, "Kwiaty Szanghaju". Po seansie zapraszamy na wyjątkowy występ Anny Krzysztofiak. Będzie ona wykonywać tradycyjną muzykę nanguan. Widzowie usłyszą trzy utwory zagrane na pipie, erxianie oraz  erhu. 22. października w KINO.LABie o godz. 17:00 odbędzie się pokaz filmu "Oki" oraz o 19:00 "Hahaha". Po obu filmach przewidziane jest spotkanie z Marcinem i Julią Jacoby. Marcin Jacoby jest sinologiem, pracuje w Instytucie Adama Mickiewicza oraz wykłada w Zakładzie Sinologii UW. Julia Jacoby pochodzi z Seulu, przyjechała do Polski w 2002 roku. Dzięki jej prelekcji polscy widzowie będą mieli unikalną szansę dowiedzenia się, jak na obejrzane wcześniej filmy patrzy ich rodzimy odbiorca.

23. października, w kinie Muranów będziemy mogli zobaczyć film poruszający temat uchodźców z Korei Północnej "Dzienniki z Musan", reż. Park Jung-bum. Przed filmem kilka słów wstępu wygłosi Grzegorz Stern, dziennikarz piszący o Azji. Podróżował m.in. do Afganistanu, Birmy, Korei Północnej, publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej" i "Polityce". Tego samego dnia w kinie Muranów odbędzie się również pokaz filmu "Saigon Yo!" (reż. Stephane Gauger). Po filmie wystąpi grupa taneczna Dem Lanh Team złożona z artystów pochodzenia wietnamskiego, mieszkających w Polsce. Inne seanse zapowiedzą filmoznawczynie stale współpracujące z festiwalem, autorki licznych tekstów i publikacji o kinie Azji: Agnieszka Szeffel oraz Agnieszka Kamrowska.

Serdecznie zapraszamy na spotkania z twórcami. Po sensie filmu "Kołysanka z Phnom Penh" w niedzielę 23. października zapraszamy na rozmowę z reżyserem filmu Pawłem Klocem. Film, będący jego pierwszym pełnometrażowym dokumentem, przedstawia historię Izraelczyka Ilana, który wyemigrował do Kambodży w poszukiwaniu lepszego życia.

Gościem honorowym festiwalu będzie Chen Wen-Pin, reżyser filmu "Wędrówka dusz" oraz autor scenariusza, producent i odtwórca głównej roli w "No puedo vivir sin ti". Po projekcjach filmów odbędą się spotkania z artystą. Chen Wen-Pin, zanim zajął się filmem, był dziennikarzem, pracownikiem socjalnym, urzędnikiem w parlamencie. Jego krótki metraż "Once Upon a Time" otrzymał Platinum Remi Award na festiwalu w Houston 2008.

W tym roku oficjalnym klubem festiwalowym będzie Południk Zero przy ul. Wilczej 25. W dniach 21-24 października zostaną pokazane trzy filmy o tematyce społecznej: w piątek 21.10. "Wrogowie publiczni" (reż. Rob Lemkin, Thet Sambath); po pokazie zapraszamy na spotkanie z Sergiuszem Prokuratem – dyrektorem Centrum Studiów Polska Azja, ekonomistą i historykiem, autorem licznych publikacji prasowych o tematyce azjatyckiej. W sobotę 23.10. zapraszamy na  "Wędrówkę dusz" (reż. Chen Wen-pin, gość specjalny festiwalu) oraz spotkanie z reżyserem. Z kolei 24.10. odbędzie się pokaz filmu "Birma VJ" (reż. Anders Østergaard). Po pokazie spotkanie z profesorem Bogdanem Góralczykiem – sinologiem i dyplomatą oraz Michałem Lubiną – podróżnikiem, doktorantem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkania z gośćmi przygotowywane są we współpracy z Fundacją Mandragon. Wstęp wolny!


GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2011
Zobacz również
Czy Staroń zdobędzie Lipsk?
RegioFun - miasto w filmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll