PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Okrutna yakuza, szalone japońskie nastolatki i mistyczna podróż przez Katmandu. Na tegorocznym festiwalu powrócą twórcy szczególnie lubiani przez pięciosmakową publiczność.
15. edycja Azjatyckiego Festiwalu Filmowego coraz bliżej - w związku z tym poznajemy kolejne tytuły tegorocznego programu.

Kazuya Shiraishi i powrót yakuzy

W ramach pokazów specjalnych zostanie pokazana nowa produkcja Kazuyi Shiraishiego, autora między innymi "Bezimiennych ptaków", "Jednej nocy", "Świtu kociaków", oraz "Krwi wilków". Jeden z najciekawszych głosów średniego pokolenia japońskich filmowców, posiadający doskonałe wyczucie miejskiej energii, chętnie sięga po stylowe gatunkowe konwencje i równie chętnie konfrontuje swoich bohaterów z dramatycznymi wyborami, tworząc kino będące doskonałą rozrywką, ale też mocnym psychologicznym doświadczeniem. Powróci do nas z sequelem jednego z najciekawszych gangsterskich filmów, jakie kino japońskie wydało w ostatniej dekadzie: "Ostatnia krew wilków" to stylowa i drapieżna historia ze świata yakuzy, która wartką akcję i efektowne rozgrywki między policjantami i gangsterami splata z rozważaniami o honorze i moralności. Całość osadzona jest w Japonii lat 90., a twórcy filmu zabierają nas w podwójnie nostalgiczną podróż - do ekstrawaganckiej estetyki tego okresu i do najlepszych momentów w historii japońskiego gangsterskiego kina.  

Szalona kinofilia w nowym filmie Siona Sono

W programie Pięciu Smaków nie może też zabraknąć filmu innego wywrotowego mistrza japońskiego kina: Siona Sono, bohatera retrospektywy 10. edycji festiwalu oraz wiosennego przeglądu na platformie Pięć Smaków w Domu. Autor "Miłości obnażonej" i "Himizu" w swojej najnowszej produkcji "Czerwona skrzynka na ulicy Eschera", wraca do awangardowo-punkowych korzeni i kina realizowanego z nieskrępowaną przyjemnością i sporą dozą szaleństwa. To autotematyczny film o realizacji filmu - oddający hołd wszystkim, którzy kochają kino, a także tym, bez których filmowe światy nie byłyby kompletne, choć ich nazwiska często nie trafiają nawet do napisów końcowych. Satyra na kult wielkich reżyserów, najsłodsza japońska popkultura i duża dawka przewrotnej girl power!

Khyentse Norbu i moc dakini

Pięć Smaków niezmiennie eksploruje także najmniejsze kinematografie: wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie premiera najnowszej produkcji Khyentse Norbu, pochodzącego z Bhutanu reżysera i mnicha, który zasłynął w świecie międzynarodowych festiwali tytułami takimi jak "Puchar Himalajów", "Podróżnicy i magowie" czy "Hema Hema". Mistrz himalajskiego kina w swoich filmach eksploruje mitologię Bhutanu, Nepalu i Tybetu, nie tracąc z oczu współczesnych wyzwań stojących przed mieszkańcami regionu. Na festiwalu zaprezentuje film "Szukając kobiety z kłami i wąsami", niezwykłą podróż bohatera, młodego biznesmena, którego pragmatyzm i racjonalne podejście do świata zostaną wystawione na próbę w konfrontacji ze sferą sakrum. Khyentse Norbu kieruje tym razem uwagę w stronę dakiń, oświeconych kobiet i ich energii, będącej energią przemiany.

Karnety już dostępne

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej: w warszawskich kinach od 17 do 24 listopada oraz online od 17 do 29 listopada.

Karnety na obie formy festiwalu są już dostępne. Od 26 października można będzie zakupić również bilety na pojedyncze pokazy w kinach i pojedyncze dostępy na stronie piecsmakow.pl
LK
Fundacja Sztuki Arteria
Ostatnia aktualizacja:  29.09.2021
Zobacz również
"Wesele" rozpali emocje. Wkrótce w kinach
"Wszystkie nasze strachy": znamy datę premiery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll