PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Thriller "Kret" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego zdobył główną nagrodę  na 12. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles. Nagrodę Specjalną im. Poli Negri otrzymał amerykański aktor Jon Voight za swoją rolę sprzed kilku lat - w filmie "Jan Paweł II" w reżyserii Johna Kenta Harrisona.


Rafael Lewandowski i Marian Dziędziel na planie filmu "Kret:, fot. Metro Films

Statuetka im. Poli Negri przyznawana jest "za szczególnie wartościowy udział w polskich filmach lub udział w zagranicznych produkcjach, których tematyka wiąże się z Polską" - przypominają organizatorzy festiwalu. W poprzednich edycjach festiwalu nagrodę tę otrzymali m.in. Anna Paquin (za rolę w filmie "Dzieci Ireny Sendlerowej") i Ed Harris (za filmową współpracę z Agnieszką Holland).

Specyfiką imprezy jest to, że nagrody rozdaje się... w pierwszym dniu festiwalu. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 11. października, a zakończy się 20. W programie zaprezentowanych zostanie ok. 70 produkcji, m.in.: "Erratum" Marka Lechkiego, "Chrzest" Marcina Wrony, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Uwikłanie" Jacka Bromskiego.

Uhonorowany nagrodą Hollywood Eagle (czyli: Hollywoodzkim Orłem) "Kret" to thriller polityczny, a zarazem psychologiczna opowieść o relacjach ojca i syna. Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w Polsce. 30-letni Paweł (Borys Szyc) odkrywa na okładce popularnego tabloidu zdjęcie swego ojca, Zygmunta (Marian Dziędziel), z podpisem "zdrajca".  Zygmunt, strajkujący w czasach PRL górnik, zasłużony działacz "Solidarności", niespodziewanie zostaje oskarżony o współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa. -  Chciałem pokazać konsekwencje tzw. dzikiej lustracji, ujawniania przez media informacji na temat czyjejś pracy na rzecz służb bezpieczeństwa PRL-u - mówił o swoim filmie reżyser w wywiadzie dla tvp.pl. - Różne, często bardzo bolesne i trudne były kulisy takich decyzji. Każdy przypadek wymaga osobnej analizy. Każdy, na kogo padnie takie oskarżenie, zostaje automatycznie publicznie osądzony i skazany. W  "Krecie”  pokazałem, jaki takie wydarzenia mają wpływ na życie rodzin oskarżonych.

"Kret" jest obecnie prezentowany także w innym mieście w Stanach Zjednoczonych. Walczy w konkursie głównym 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago, który trwa od 6 października, a zakończy się 20 października.
WRÓB
PAP / tvp.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.10.2011
Zobacz również
Pierwsze informacje o Planete Doc Film Festival!
27. WFF. Król jest jeden.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll