PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wśród 30 filmów w programie 5. edycji Pięciu Smaków, aż 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród najważniejszych tytułów znajdą się: "Norwegian Wood" w reżyserii Tran Anh Hunga, "13 zabójców" Takashiego Miike, "Nocny połów" Park Chan-wooka i jego brata, Park Chan-kyonga oraz filmy koreańskiego mistrza Honga Sang-soo.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w dniach 19-26 października (Warszawa, kina Muranów, KINO.LAB), 26-31 października (Kraków, Kino Pod Baranami), 12-15 listopada (Poznań, kino Muza). Program został podzielony na sekcje - Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji, Sushi Typhoon, Azja w obiektywie oraz wydarzenia: Koreańska noc grozy, Poranek dla dzieci.

Projekcjom filmowym, jak co roku, towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, przybliżające tematykę filmów i azjatycką kulturę, a w foyer kina Muranów zostaną zaprezentowane dwa wydarzenia artystyczne. Gościem specjalnym festiwalu będzie Chen Wen-pin, producent, aktor i scenarzysta filmu "No puedo vivir sin ti", reżyser "Wędrówki dusz".

Festiwal otworzy polska premiera "Taipei Exchanges"Hsiao Ya-chuana, nakręconej w stylu wczesnego Wonga Kar-waia opowieści o marzeniach i aspiracjach młodych Tajwańczyków, o zmianie dokonującej się w ich mentalności. Mało znana w Polsce kinematografia tajwańska zostanie zaprezentowana w sekcji Focus: Tajwan. Obok najnowszych produkcji, znajdą się mistrzowskie filmy Hou Hsiao-hsiena, jednego z inicjatorów i najważniejszych twórców nurtu nazywanego tajwańską Nową Falą. Program sekcji uzupełnią wybrane tytuły innych ważnych nowofalowych reżyserów: Edwarda Yanga, Tsai Ming-Lianga i Anga Lee.

Do sekcji Nowe Kino Azji weszły najnowsze produkcje z krajów takich jak Singapur, Wietnam, Filipiny. W jej programie znalazło się także, po raz pierwszy na festiwalu, kino z Japonii. Najbardziej oczekiwaną polską premierą sekcji będzie pokaz filmu "Norwegian Wood" w reżyserii Tranh Anh Hunga, prezentowanego podczas festiwalu w Wenecji w 2010 roku, wyróżnionego m.in. Asian Film Award za najlepsze zdjęcia. To ekranizacja powieści Harukiego Murakamiego, wyreżyserowana przez twórcę "Zapachu zielonej papai" i "Rykszarza", wietnamskiego reżysera mieszkającego od lat we Francji. Film jest jego osobistą interpretacją słynnej opowieści o miłości i dorastaniu dwudziestolatków w Japonii 1968 roku. Wspaniałe zdjęcia Pinga Bin Lee uzupełnia ścieżka dźwiękowa, za której produkcję odpowiadał gitarzysta Radiohead, Jonny Greenwood, nominowany do Oscara.

Ponadto premierowo zostanie pokazany film "13 zabójców" Takashiego Miike, remake klasycznego dzieła kina samurajskiego z 1963 roku w reżyserii Kaneo Ikegamiego, pokazywany w zeszłym roku w konkursie głównym festiwalu w Wenecji.

Wśród produkcji z Japonii znajdą się też filmy powstałe w studiu Sushi Typhoon: Cold Fish, reż. Shion Sono oraz Zaborgar – Robot Karate, reż. Noboru Iguchi. Sushi Typhoon tworzy kino, obfitujące w nagłe zwroty akcji, pełne przemocy, dedykowane publiczności, która „pragnie dobrego smaku w złym smaku i dla której zbyt wiele to nigdy dość”.

Kolejną sekcją jest Taste of Korea, kontynuacja zeszłorocznego przeglądu współczesnego kina Korei Południowej. W tym roku program koreański to wybór najciekawszych tytułów z ostatnich lat. Głównymi atrakcjami sekcji będą pokazywane po raz pierwszy w Polsce filmy Honga Sang-soo, jednego z najoryginalniejszych współczesnych reżyserów koreańskich oraz "Nocny połów", wyreżyserowany przez braci Park Chan-kyonga i Park Chan-wooka, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w kategorii krótkiego metrażu na MFF w Berlinie 2011.

Festiwal zamknie "Posępna noc", odkrycie tegorocznego festiwalu w Rotterdamie, laureat Current Award na festiwalu w Busan. Ten dojrzały debiut, zrealizowany przez młodego reżysera Yoon Sung-hyuna, w szeregu retrospekcji analizuje tragiczny w skutkach rozpad przyjaźni trzech nastoletnich chłopców.

Karnety festiwalowe, umożliwiające wstęp na wszystkie wydarzenia, w cenie 110 zł dostępne są w sprzedaży do 15. października tylko na stronie internetowej festiwalu (liczba karnetów ograniczona). Bilety na pojedyncze seanse w kinie Muranów i KINO.LABie w cenie 17 zł (poza wydarzeniami specjalnymi) w sprzedaży w kasach kin od 6. października. Kalendarz projekcji znajduje się na stronie www.piecsmakow.pl.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Sztuki Arteria.

Patronami medialnymi festiwalu są: KINO, Ekrany, TVP 2, Przekrój, Aktivist, Exklusiv, Warsaw Insider, National Geographic Traveler, Magazyn WAW, O.pl, Filmweb.pl, Filmaster.pl, Globtroter.pl, Peron4.pl, City Poster, Emma Pak, City Info.

Partnerem festiwalu jest Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Biuro Gospodarcze i Kulturalnego Tajpej w Polsce (sekcja Focus: Tajwan), Centrum Kultury Koreańskiej w Polsce (sekcja Taste of Korea) oraz KINO.LAB, Kino Muranów, Kino Pod Baranami w Krakowie i Kino Muza w Poznaniu.

GU
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Rusza 27. Warszawski Festiwal Filmowy
"Częstochowa w kadrze". Magdalena Piekorz na czele jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll