PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.09.2011


"Bitwa o Algier",  kadr z filmu

Podczas 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się pokaz specjalny "Bitwy o Algier". Legendarny film Gillo Pontecorvo nagrodzony Złotym Lwem w Wenecji w 1966 roku oraz nominowany do Oscara w trzech kategoriach jest powszechnie wymieniany wśród najlepszych filmów w historii kina.

Tacy filmowcy jak John Frankenheimer, Ken Loach, Paul Greengrass czy Steven Soderbergh uznali film "Bitwa o Algier" za film, który miał istotny wpływ na ich twórczość. Werner Herzog goszczący w Polsce na Festiwlau Planete Doc Review na wykładzie mistrzowskim mówił, że pokazuje ten film swoim studentom, jako jeden z ważniejszych filmowych dokonań.

Akcja filmu oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce podczas wojny algierskiej (1954-1962) przeciwko kolonialnej okupacji francuskiej w północnej Afryce, z których najdonioślejszym była tytułowa bitwa o stolicę Algierii. Film sugerstywnie opisuje sposób w jaki zorganizowany był ruch oporu algierskich bojowników i jakie metody stosowali koloniści by ich spacyfikować. Pomysłowości jednej strony towarzyszy okrucieństwo drugiej i tak kamera podgląda obie strony barykady. Film uznany jest za najbardziej obiektywny obraz  ruchu oporu, jaki dotychczas nakręcono. Mimo to,  we Francji zakazany był przez niemal dwie dekady,  w USA i Wielkiej Brytanii pokazywany był w okrojonej wersji.

Uznany za niebezpieczny, film był także wykorzystywany jako instruktażowy - w 2003 Pentagon pokazywał obraz specjalistom do spraw strategii wojskowej w Iraku. 

Warszawa będzie jednym z pierwszych miast, w którym nastapi wielki powrót filmu na festiwalowe ekrany. Pokazy arcydzieła Pontecorvo będą wyjątkową okazją, aby przekonać sie czy w obliczu niedawnych wydarzeń w Afryce Północnej film jest wciąż aktualny.

Edyta Jarząb
mat. prasowe
Ostatnia aktualizacja:  22.09.2011
Zobacz również
Wielkie święto polskiego kina w Londynie
Oscary. Akademia zaostrza zasady promocji filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll