PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  14.07.2013
Organizatorzy Transatlantyk Festival Poznań prezentują filmy, które pokażą w poszczególnych sekcjach. Co będą mogli zobaczyć widzowie?

Transatlantyk Festival Poznań zaprasza na kolejne sekcje filmowe  wśród których m. in.:  Specjalna sekcja Sacrum w Kinie, poświęcona fenomenowi wiary i religijności. W cyklu „Sezon” przypomnimy najważniejsze naszym zdaniem filmy minionego sezonu, „Oscary 2012 – nominacje w kategorii Dokumentów Pełnometrażowych” – to sekcja, w której pokażemy wszystkie pięć nominowanych dokumentów – będzie to kolejna poza „Transatlantyk Docs” sekcja poświęcona filmom dokumentalnym. W końcu – coś czego jeszcze nie było czyli „Mobilne Kino ŠKODY” – kino objazdowe w pięciu dzielnicach Poznania i pierwsze w Polsce Silent Cinema.
 
 

SACRUM W KINIE
Kino poruszające wątki religijne to wciąż niewielki margines współczesnego filmu. W programie: nominowana do Złotego Niedźwiedzia (2012) „Meteora” w której niespodziewane doświadczenie miłości w przestrzeni klasztoru spróbuje pokazać, czym jest ciężar ofiary i duchowego posłannictwa. Z kolei w „Śpiącej królewnie” Marco Bellocchio opowiedziana została głośna sprawy choroby Eluany Englaro, na podstawie której jak w soczewce zobaczymy fenomen włoskiej religijności. W końcu chcemy także przypomnieć film "Mistrz" Paula Thomasa Andersona, w kluczu relacji mistrz-uczeń i fenomenu uwiedzenia charyzmatem silnej jednostki. Kontynuując wątki z "Mistrza" pokazany zostanie dokument, który kilka lata temu wywołał w USA dyskusję na temat manipulacji Ewangelią i sprowadzenia wiary do ideologii. Nagradzany na wielu festiwalach „Obóz Jezusa” to reportaż z letniego obozu biblijnego dla dzieci.

OSCARY 2012 – NOMINACJE W KATEGORII DOKUMENTÓW PEŁNOMETRAŻOWYCH
Od wielu lat walka o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny” nie była tak wyrównana, jak podczas tegorocznej edycji Oscarów. Wszystkie pięć nominowanych dokumentów zobaczymy podczas tegorocznego festiwalu tj. "Niewidzialna wojna" Kirby’ego Dicka, przybliżająca problem molestowania seksualnego w amerykańskiej armii. "Jak przetrwać zarazę" Davida France’a, czyli opowieść o grupie ludzi zarażonych wirusem HIV, których działania mają przekonać społeczeństwo, że AIDS nie jest wyrokiem śmierci. W „Pięciu rozbitych kamerach” spojrzymy na konflikt izraelsko-palestyński oczyma filmującego rzeczywistość rolnika, natomiast "Strażnicy" Droha Moreha odsłonią pracę agencji wywiadowczych. Jest jeszcze "Sugar Man" – niezwykle pogodny laureat tegorocznego Oscara, którego bohater, muzyk i piosenkarz Sixto Rodriguez, odniósł gigantyczny sukces na Czarnym Lądzie, choć sam nie miał o tym zielonego pojęcia.


SEZON
Sympatyków dreszczyku grozy, czyli wysmakowany thriller "Stoker", Nicole Kidman i Mią Wasikowską w rolach głównych. Tych, dla których nie ma kina bez akcji – "Bogowie ulicy" z Jake’m Gyllenhallem. Dla miłośników kina europejskiego jest rumuńska psychodrama „Wszyscy w naszej rodzinie” kapitalnie łączy w sobie dramat rodzinny z groteską spod znaku Sławomira Mrożka. Dla odkrywców historii na dużym ekranie "Lincoln" Stevena Spielberga to monumentalna biografia jednego z najważniejszych polityków w historii USA. Będzie też "Gangster" z Shią LeBoeuf („Transformers”) i Jessiką Chastain („Wróg Numer Jeden”) a autorem scenariusza do tego filmu jest kultowy wokalista Nick Cave! Fanów kina obyczajowego zapraszamy na "Sesje". Na tych, których w kinie kręci oryginalny scenariusz czeka "Frances Ha" z wschodzącą gwiazdą Hollywood Gretą Gerwig. Widzów ceniących kino z epickim oddechem – wojenne "Kwiaty wojny" z Christianem Bale’m.
MZ
Transatlantyk
Ostatnia aktualizacja:  14.07.2013
Zobacz również
Saudyjska reżyserka szefową jury w Wenecji
W Poznaniu startuje 6. edycja Animatora
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll