PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W trakcie jubileuszowej edycji Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage przewodniczącym Jury Konkursu Etiud Studenckich będzie Alan Parker, reżyser, scenarzysta i producent.

Karierę zaczynał jako copywriter oraz reżyser/scenarzysta reklam telewizyjnych, pracując między innymi dla prestiżowej londyńskiej agencji Collett Dickinson Pearce. To właśnie tam ukształtował się jego warsztat reżyserski oraz renoma filmowca kreatywnego, nie obawiającego się żadnych wyzwań. Po kilku projektach telewizyjnych, w 1976 roku Parker zadebiutował jako reżyser pełnometrażowego filmu fabularnego, od razu pokazując światu, że nie zamierza poddawać się panującym modom i schematom. "Bugsy Malone" to historia tytułowego gangstera opowiedziana całkowicie za pomocą dziecięcej obsady, na dodatek w formie musicalowej. Kino oryginalne i niebanalne, świadczące o autorskiej wizji jego twórcy. Jeśli "Bugsy Malone" zapewnił Parkerowi uwagę branży, jego drugi film, rozgrywający się w sadystycznym tureckim więzieniu dramat "Midnight Express", na trwałe zapisał jego nazwisko na mapie światowego kina. Parker otrzymał za ten film pierwszą nominację do Oscara za reżyserię.


Alan Parker, fot. Camerimage

Lata 80. były dla Alana Parkera pasmem sukcesów. Musical "Sława" stał się dla młodych ludzi filmem kultowym, przynosząc reżyserowi sławę fachowca w tym gatunku. Potwierdził ją już kilka lat później filmem „Pink Floyd The Wall” (w Polsce funkcjonujący również jako "Ściana") innowacyjną formalnie musicalową opowieścią o artystycznej wrażliwości w człowieku. "Harry Angel" przyniósł nowe spojrzenie na klasyczny gatunek Hollywood – film noir.  "Mississippi w ogniu", w którym Parker podejmował temat segregacji rasowej na południu Stanów Zjednoczonych, przyniosło mu drugą nominację do Oscara za reżyserię.
 
"Bugsy Malone", fot. Camerimage

Parker powtarzał wielokrotnie, że nie ma zamiaru zamykać się w jednej definicji kina i chciałby próbować ciągle nowych rzeczy. Słowa te potwierdził w latach 90., kiedy powstały między innymi dramat muzyczny "The Commitments", absurdalna komedia "Droga do Wellville", dramat historyczny "Przyjdź zobaczyć raj", dramaty psychologiczne "Ptasiek" i "Prochy Angeli" oraz "Evita" - musical i dramat biograficzny w jednym. Jego ostatnim projektem reżyserskim był dramat społeczno-polityczny "Życie za życie" z 2003 roku.

Przez większość kariery współpracował z autorem zdjęć Michaelem Seresinem, obaj odebrali w 2007 roku Nagrodę Plus Camerimage dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser.


EJ, MZ
Camerimage/portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2012
Zobacz również
Krzyształowicz, Dorociński i Dawid walczą o Paszport Polityki
"Dolina Issy" po rekonstrukcji cyfowej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll