PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  25.11.2011
Jacek Samojłowicz, jeden z najbardziej znanych polskich producentów filmowych chce wyprodukować w ciągu dwóch najbliższych lat film fabularny o polskich lotnikach, którzy brali udział w Bitwie o Wielką Brytanię.  Będzie to adaptacja powieści Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303".

Spadkobiercy autora książki podpisali umowę w sprawie praw na jej wykorzystanie z firmą producencką Film Media, której prezesem jest Samojłowicz.  -   Jacek Samojłowicz jest zdeterminowany, by stworzyć fabularny obraz o naszych asach, zapewnia, że ma środki na jego realizację. Przede wszystkim musi jednak powstać świetny scenariusz  - powiedział  Marek Fiedler, syn autora książki "Dywizjon 303".

Jacek Samojłowicz powiedział, że trwają poszukiwania reżysera, scenarzysty i rozmowy z aktorami. W filmie poza polskimi artystami wystąpić mają m.in. aktorzy brytyjscy i niemieccy. - Jestem po rozmowach m.in. z Jerzym Skolimowskim, z kilkoma światowej klasy scenarzystami z zagranicy. Bardzo zainteresowany projektem jest pracujący w Hollywood polski operator i reżyser Andrzej Bartkowiak. Na temat występu w filmie rozmawiałem z Bogusławem Lindą, Borysem Szycem, Piotrem Adamczykiem i Michałem Żebrowskim, wszyscy oni są zainteresowani wzięciem udziału w tej produkcji - mówił Samojłowicz.

Szacunkowy koszt wyprodukowania filmu to 18-30 mln zł. Jak zapewnił Samojłowicz, ma inwestorów zainteresowanych sfinansowaniem produkcji.

Marek Fiedler od lat apelował o nakręcenie filmu o bohaterskich polskich lotnikach z Dywizjonu 303. -Do tej pory nie było odzewu na nasze apele. Tymczasem Czesi dziesięć lat temu nakręcili cieszący się powodzeniem obraz pt. „Ciemnoniebieski świat” Jana Sveraka o swoich lotnikach w Anglii. Żal chwytał za serce, że nie umiemy pokazać naszych bohaterów, a Czesi potrafią  - powiedział.

 Jacek Samojłowicz wyprodukował do tej pory m. in. „Wojnę polsko-ruską” Xawerego Żuławskiego, „Skorumpowanych” Jarosława Żamojdy, "Ja wam pokażę!" Denisa Delica. Przejął także problemową produkcję “Tajemnica Westerplatte” Pawła Chochlewa i zadeklarował, że wyprowadzi ją z  kryzysu.


Jacek Samojłowicz na polskim stoisku w Cannes, 2009, fot. Akpa

Dywizjon 303 zaliczany jest do najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II  Wojny Światowej. Podczas Bitwy o Wielką Brytanię zaliczono mu 126. pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.

Arkady Fiedler (ur. 1894 w Poznaniu - zm. 1985 w Puszczykowie) to jeden z najbardziej znanych polskich podróżników i pisarzy. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. W dorobku ma 32.  książki wydane w 23. językach i ponad 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

Podczas II wojny światowej pisarz dotarł do Anglii, gdzie poznał polskich lotników walczących w Bitwie o Wielką Brytanię. Napisał o nich głośną książkę "Dywizjon 303". Książka doczekała się prawie 30. wznowień, w tym pięciu w wydawnictwach podziemnych. Po raz pierwszy wydana w Anglii w 1940 roku, w Polsce ukazała się po raz pierwszy sześć lat później.WRÓB
PAP / informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2011
Zobacz również
Zanussi kręci z Włochami
Andrzej Wajda zaczyna zdjęcia do "Wałęsy"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll