PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.11.2011
Już wkrótce do sprzedaży trafi płyta DVD z filmem "Świnki" Roberta Glińskiego. To jeden z najbardziej gorzkich i poruszających obrazów polskiej rzeczywistości ostatnich lat.

Szesnastoletni Tomek mieszka w małym miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. Wyrasta w szarej rzeczywistości typowego blokowiska, w rodzinie, w której od zawsze brakuje pieniędzy. Tomek jednak, w odróżnieniu od swojej starszej siostry, nie przywiązuje szczególnej wagi do spraw materialnych. Bardziej zajmuje go nauka, a szczególnie astronomia, której poświęca każdą wolną chwilę.

Wszystko komplikuje się, gdy w życiu Tomka pojawia się Marta, dla której najważniejsze są ładne ciuchy, kosmetyki i dobra zabawa. Zafascynowany dziewczyną Tomek postanawia za wszelką cenę zdobyć pieniądze. O rok starszy Ciemny wprowadza Tomka w świat przygranicznych interesów, na których można nieźle zarobić. Zakochany nastolatek jest jednak gotowy na wszystko. A gdy zrobi już pierwszy krok, nie będzie miał odwrotu. Reżyser Robert Gliński w niezwykle realistyczny sposób przedstawia mroczny świat przygranicznego półświatka, gdzie zarabia się na przemycie i prostytucji nieletnich. Jego bohater wkracza w świat, gdzie najlepiej sprzedaje się niewinność.


Filip Garbicz i Anna Kulej, "Świnki", reż. R. Gliński, fot. Monolith

„Problem i dramat tego chłopca polega na tym, że działa w świecie, w którym znikły nie tylko granice geograficzne, ale przede wszystkim moralne” – mówił Robert Gliński w wywiadzie dla miesięcznika „Kino”. – „Rzeczywistość, która stoi dziś otworem przed młodymi ludźmi, pozbawiona jest hierarchii wartości. Pieniądz jest coraz bardziej niezbędny do życia i można go zarobić na skróty” („Kino 9/2009”).

W filmie twórcy „Cześć Tereska” szczególną uwagę krytyki i widzów zwróciły uwagę dojrzałe kreacje aktorskie młodych widzów. „Z odtwórcami głównych ról w filmie – Filipem Garbaczem, Danielem Furmanikiem, Kasią Pyszyńską czy Piotrem Jagielskim przed rozpoczęciem zdjęć prowadziliśmy liczne próby. Tekst mieliśmy zatem przećwiczony, wyuczony, zapamiętany. Ale to nie wystarczy. Reżyser pracujący z dziećmi, czy szerzej – z aktorami niezawodowymi, musi czuwać nad tym, żeby w dialogu nie pojawił się cień fałszu albo rutyna” – mówił reżyser w rozmowie dla katalogu Script Forum. – „Kiedy czułem, że pojedynczy tekst ze scenariusza, dialog, czy nawet wyraz, nie pasował do osobowości młodego aktora, pozwalałem mu mówić własnym tekstem, improwizować – oczywiście wyłącznie w ramach zakreślonych przez temat scen”.


Robert Gliński na planie filmu, fot. Monolith

Widocznie była to metoda udana, gdyż Filip Garbacz otrzymał w 2009 roku wyróżnienie na festiwalu w Karlovych Varach oraz na festiwalu w Gdyni nagrodę za debiut aktorski. Film otrzymał  Nagrodę Specjalną Jury na Les Arcs – Festiwalu Filmów Europejskich. Premiera DVD jest zapowiadana na 24 listopada 2011 roku, dystrybutorem jest Monolith.

Anna Wróblewska
Monolith, Script Forum, Kino
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2012
Zobacz również
Jak wykończyć własnego szefa?
Gran Torino w domowej kolekcji od 18. listopada
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll