PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  31.05.2012
Kim naprawdę jest ten człowiek? To jedno z zasadniczych pytań, jakie stawiają sobie dokumentaliści krakowskiego konkursu.

Sprawa jest o tyle trudna, że reżyser dopuszczony z kamerą do czyjejś intymności nie może stać się wyłącznie sędzią śledczym. Sabrina Varani w konkursowym filmie "Harleyem do nieba" oddaje głos postaci niezwykle malowniczej: podstarzały Easy Rider śmiga na swoim motocyklu po Las Vegas i okolicach, żeby… głosić Dobrą Nowinę. Dociera z nią przede wszystkim do dzieciaków z najuboższych rodzin, próbując uświadomić im, że nie warto sięgać po narkotyki. Ekscentryczny bohater wie, o czym mówi. W jednej z najbardziej wstrząsających scen filmu spowiada się ze swojej przeszłości – był bezwzględnym egzekutorem mafii narkotykowej, w takich okolicznościach poznał swoją obecną żonę…
 
Izraelskie filmy "Sześć milionów i on" Davida Fishera oraz "Mieszkanie" Arnona Goldfingera pokazują, że najtrudniej dotrzeć do prawdy o człowieku, który jest nam najbliższy. W pierwszym z nich dopiero śmierć ojca ośmiela jego dorosłe dzieci do poznania bliżej człowieka, który przez całe życie zwierzał się jedynie swoim pamiętnikom. Czwórka rodzeństwa po lekturze tych zapisków przybywa do sielskiego austriackiego miasteczka, w którym ojciec podczas wojny przebywał w obozie pracy. Mają wrażenie, że on ciągle tam jest, że nigdy tak naprawdę nie opuścił Gusen. Odpowiedź, na pytanie, kim był, pozwoli im samym dookreślić swoją tożsamość.


Prywatne śledztwo prowadzi także reżyser „Mieszkania”, który po śmierci babki odkrywa w jej przepastnych szafach wycinki z gazet, zdjęcia i listy odsłaniające niemiecką przeszłość dziadków. Przed wojną, zanim uciekli do Palestyny, byli działaczami syjonistycznymi i prowadzili bujne życie towarzyskie pośród berlińskich elit intelektualnych. Przyjaźnili się między innymi z Leopoldem von Mildensteinem, w niedalekiej przyszłości esesmanem, szefem Adolfa Eichmanna, gorliwym współpracownikiem Goebbelsa. Co ciekawe, ta zażyłość przetrwała czas wojny i powojennych rozliczeń z nazizmem. Czy dziadkowie mieli świadomość, kim są ich serdeczni przyjaciele? Jak ci, których nazizm doświadczył tak boleśnie, mogli spokojnie przyjąć do wiadomości tak brutalną prawdę? 


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Anita Piotrowska („Tygodnik powszechny")
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków: 10 000 km od Hollywood, czyli Włochy
Kraków. Dzieci mają głos
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll