PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.05.2013
Na poniedziałkowej konferencji prasowej 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego organizatorzy przedstawili program imprezy. Spośród 250 filmów tegorocznego festiwalu jurorzy ocenią aż 98 obrazów zakwalifikowanych do czterech najważniejszych konkursów.

A jest o co walczyć, ponieważ Krakowski Festiwal Filmowy już od kilkunastu lat znajduje się w gronie imprez, których laureaci automatycznie otrzymują prawo do ubiegania się o oscarową nominację w kategorii filmów krótkometrażowych. Do tej pory szansę na nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej otrzymywał laureat Złotego Smoka, czyli głównej nagrody międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych: dokumentów, animacji i fabuł o czasie trwania do 30 minut. Od tego roku także laureaci Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji oraz Srebrnego Smoka dla najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego będą mogli ubiegać się o Oscara.


Andrzej Jakimowski, przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego na planie filmu "Zmruż oczy"

W tym prestiżowym konkursie zostanie pokazanych 38 obrazów. Przewodniczącym jury jest Andrzej Jakimowski, reżyser, scenarzysta, producent. Jego filmografia obejmuje filmy krótkometrażowe, dokumentalne oraz pełnometrażowe fabuły prezentowane na całym świecie i nagradzane na wielu festiwalach. "Zmruż oczy" (2002) wywalczył Nagrodę Główną na festiwalu filmowym w San Francisco oraz nagrody Orła m.in. za najlepszy film i reżyserię; "Sztuczki" (2007) - nagrodę za najlepszy film w sekcji Giornate degli Autori na festiwalu w Wenecji i Złote Lwy dla najlepszego filmu w Gdyni. Najnowszy, "Imagine" (2012), nagrodzono za najlepszą reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Jurorkami Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego są: Maike Mia Höhne, niemiecka reżyserka, kuratorka ekcji Berlinale Shorts, oraz polska autorka powieści i dramatów, Dorota Masłowska. Jej debiutancka "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" z 2002 roku przyniosła autorce Paszport Polityki. W 2009 roku powstała adaptacja filmowa "Wojny..." w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Filmy ocenią ponadto: Rosjanin Igor Kovalyov, reżyser, animator, założyciel legendarnego moskiewskiego Studia Animacji Pilot, z którego wyszli utalentowani reżyserzy tworzący m.in. dla znanego hollywoodzkiego studia produkcyjnego Klasky Csupo, w którym Kovalyov pracuje od 1991 roku, oraz Sourav Sarangi - reżyser, scenarzysta, montażysta i producent z Indii. Debiutował w 2007 roku filmem "Tusu Katha", a jego dokumenty (m.in. "Bilal", 2008, "Bhangon", 2006, "Thirst of God", 1997) zdobyły wiele nagród. Najnowszy film hinduskiego reżysera "Char... Ziemia niczyja" zostanie pokazany w Krakowie w cyklu "Opowieści ze świata".


Siergiej Dworcewoj, przewodniczący jurorów Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego, fot. Otter Films

O Złoty Róg w Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym walczy w tym roku 20 pełno- i średniometrażowych filmów. Przewodniczącym jury jest Siergiej Dworcewoj, rosyjski reżyser, którego dwa dokumenty - "Szczęście" (1995) i "Dzień chleba" (1998) - otrzymały Złote Smoki na krakowskim festiwalu. Debiut fabularny Dworcewoja, "Tulpan" z 2008 roku, został doceniony m.in. w Cannes, Tokio, Londynie, a polska operatorka Joanna Dylewska, autorka zdjęć do "Tulpana", zdobyła nagrodę Silver Camera 300 w Bitoli na festiwalu Operatorów Filmowych "Manaki Brothers" oraz Asian Film Award. Obecnie reżyser pracuje nad fabułą w koprodukcji rosyjsko-polsko-niemieckiej, noszącą roboczy tytuł "Ayka", o młodej Kirgizce próbującej odszukać swoje porzucone dziecko.

Oprócz Dworcewoja dokumenty ocenią: Marion Döring, dyrektorka Europejskiej Akademii Filmowej, Veton Nurkollari, współzałożyciel i dyrektor programowy największego w Kosowie festiwalu filmów dokumentalnych i krótkometrażowych DokuFest, David Fisher - jeden z najbardziej znanych dokumentalistów izraelskich; zrealizował kilkanaście filmów, w tym rodzinną trylogię dokumentalną, którą tworzą: "Love Inventory", "Mostar Round-Trip" oraz "Six Million and One", wszystkie wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach; Jerzy Zieliński, operator filmowy; współpracował m.in. z Filipem Bajonem ("Aria dla atlety"), Wojciechem Marczewskim ("Dreszcze"), Agnieszką Holland ("Plac Waszyngtona", "Trzeci cud"), Patem O’Connorem ("Cal").


Przewodniczący jury Konkursu Polskiego, Adam Sikora, fot. Rafał Pawłowski

Przewodniczącym jury Konkursu Polskiego jest Adam Sikora, operator filmowy, reżyser, fotograf, malarz. Jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów fabularnych, m.in. do "Czterech nocy z Anną" i "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego czy "Młyna i krzyża" Lecha Majewskiego, dokumentalnych (m.in. obsypane nagrodami obrazy "Bluesmani" z 1999 i "BożeCiało" z 2005) oraz seriali telewizyjnych. Realizował także spektakle Teatru Telewizji i programy kulturalne dla Telewizji Polskiej. W 2012 roku otrzymał nagrodę Czeskiego Lwa za zdjęcia do filmu "W cieniu" w reżyserii Davida Ondříčka. Najlepszą polską fabułę, animację i dokument pomogą Adamowi Sikorze wybrać: dziennikarz Jacek Hugo-Bader, producentka filmowa Agnieszka Traczewska i dziennikarz radiowy Ryszard Jaźwiński.


Jan. A.P. Kaczmarek, przewodniczący jury konkursu DocFilmMusic

Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie przyznana statuetka Złotego Hejnału w nowym konkursie dokumentalnych filmów muzycznych. DocFilmMusic wyewoluował z pozakonkursowych pokazów "Dźwięki muzyki", a do pierwszej edycji zakwalifikowało się 10 filmów z całego świata. Na czele jury stanie autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", Jan A.P. Kaczmarek. Kompozytor jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu. W jurorskich zmaganiach pomogą mu: Andy Markowitz z Wielkiej Brytanii, współzałożyciel i szef działu zarządzania treścią największego na świecie portalu poświęconego dokumentom muzycznym MusicFilmWeb.com, który oferuje m.in. wywiady, newsy, recenzje, bazę filmów i - wkrótce - także możliwość oglądania filmów na żądanie, oraz Jeroen Berkvens z Holandii, absolwent reżyserii na Akademii Sztuk Pięknych w Bredzie, którą ukończył filmem "Let me have it all" opowiadającym historię soulowego muzyka Sly’a Stone’a. W swojej pracy artystycznej  często powraca do tematów muzycznych, jak choćby w nagrodzonym na krakowskim festiwalu filmie "Jimmy Rosenberg - ojciec, syn i talent".

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.


MR
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  21.05.2013
Zobacz również
Program Forum Dokumentu i Animacji SFP
Krakowski Festiwal Filmowy: 250 filmów i osiem dni emocji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll