PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Smok Smoków to nagroda przyznawana na Krakowskim Festiwalu Filmowym od 1998 roku, honorująca dorobek artystyczny realizatorów filmów dokumentalnych i animowanych. Do tej pory jej laureatami byli między innymiWerner Herzog, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Kazimierz Karabasz, Jerzy Kucia i ani jedna kobieta – mówił ze sceny kina Kijów.Centrum dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. W tym roku organizatorzy postanowili zmienić ten stan rzeczy i złożyć statuetkę na ręce wybitnej Czeszki – Heleny Třeštíkovej.

30 maja wieczorem w krakowskim kinie Kijów Centrum audację i uzasadnienie wyboru wygłosił profesor Tadeusz Lubelski, który zwrócił uwagę na dwie rzeczy obecne w twórczości dokumentalistki: kobiece spojrzenie oraz czeską tradycję filmu dokumentalnego. Pierwsza wiąże się z centralizacją. Autorka w każdym swoim filmie stawia w centrum bohatera, sama zaś odsuwa się w cień. Nie pokazuje się przed kamerą, nie zawłaszcza sobie miejsca, która zgodziła się oddać innym. Co najwyżej słyszymy zadawane przez nią pytania. Druga zaś ma związek z „kinem obserwacji długoterminowej”. Lubelski wyjaśnił pojęcie na przykładzie filmu „Etiudy małżeńskie”, który Třeštíková nakręciła w odpowiedzi na alert socjologów. Ci alarmowali, że pod koniec lat 70. w Czechach gwałtownie wzrosła ilość rozwodów. Reżyserka przyglądała się w swoim filmie sześciu parom. Każdemu spojrzeniu towarzyszyła ta sama formuła: dzień przed ślubem, ślub, dzień, tydzień, miesiąc, w końcu sześć lat po ślubie. Długotrwały proces reżyserka rejestrowała, angażując się w tym samym czasie w inne projekty. Jednym z nich był „Powiedz mi coś o sobie”, traktujący o sześciu Czechach, żyjących na granicy prawa. To właśnie jego efektem był film „Rene”, pokazywany po uroczystej gali, na której obecny był między innymi profesor Jerzy Kucia.


Wręczenie Smoka Smoków: Tadeusz Lubelski, Helena Třeštíková, Krzysztof Gierat

Na koniec swojego przemówienia Tadeusz Lubelski opowiedział anegdotę z życia tegorogcznej laureatki Smoka Smoków. Otóż, w 1972 roku, będąc wtedy jeszcze studentką praskiej FAMU, Třeštíková po raz pierwszy wyjechała zagranicę. Miejscem wyprawy był Kraków, w którym odbywał się wtedy festiwal.

Następnie głos oddano Magdalenie Sroce, zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta, która podkreśliła, jak istotny jest fakt, że Smok Smoków wędruje w ręce kobiety. Następnie przeczytała list Prezydenta Miasta Jacka Majchrowskiego, który z kolei zaznaczył, jak ważnym wydarzeniem jest Krakowski Festiwal.

Kolejnym punktem ceremonii było wręczenie statuetki, którą – co wielokrotnie podkreślano – charakteryzuje duża waga. Třeštíková, odbierając nagrodę,  mówiła o wielkim honorze, jaki spotkał ją z tego tytułu. Reżyserka krótką mowę wygłosiła w całości po polsku.

Po ceremonii widzowie zostali zaproszeni na pokaz dokumentu „Rene” autorstwa laureatki.


Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Artur Zaborski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Kraków. Studio Munka pod Baranami
Krakowski Festiwal Filmowy. Kuluary (foto)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll