PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.02.2014
Wybitny polski operator, reżyser, profesor sztuki filmowej i fotografiki otrzyma nagrodę za całokształt twórczości na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Gratulujemy!!!
Uroczyste wręczenie Nagrody Smok Smoków Bogdanowi Dziworskiemu będzie miało miejsce 27 maja 2014 roku w kinie Kijów.Centrum. W trakcie festiwalu planowana jest również retrospektywa filmów artysty oraz jego master class.
 

Bogdan Dziworski. Fot. KFF.

Bogdan Dziworski
(ur. 1941 w Łodzi) jest autorem ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, operatorem, scenarzystą i fotografikiem. Ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował jako operator w Polskiej Kronice Filmowej (1965), następnie realizował filmy w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych (1966-78) i Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów "Zespoły Filmowe" w Warszawie (1973-91). Od początku lat 80. związany jest z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Radia i Telewizji. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
 

Kadr z filmu "Będziesz legendą człowieku". Fot. Kino Świat.
 
Krytycy zwracają uwagę na konsekwencję w realizacji programu artystycznego, która cechuje twórczość Dziworskiego. Operuje przede wszystkim obrazem, słowo w jego filmach jest często niemal nieobecne, rolę nośnika informacji przejmuje dźwięk. Duże znacznie ma też kompozycja obrazu, Dziworski od wielu lat współpracuje w tym zakresie z montażystką Agnieszką Bojanowską. Lejtmotywem w jego twórczości jest tematyka sportowa. Jego realizacje to często impresje na temat poszczególnych dyscyplin, dokumentacja rywalizacji, prezentacja sylwetek sportowców. Do jego najbardziej znanych, a zarazem najczęściej nagradzanych, filmów należą: "Krzyż i topór” (1972), „Pięciobój nowoczesny” (1975), "Hokej" (1976), "Olimpiada" (1978), „Dwubój klasyczny” (1978), "Sceny narciarskie z Franzem Klammerem" (1980), „Fechtmistrz” (1980), „Kilka opowieści o człowieku” (1983), „Szapito” (1985), „Hommage á Beksiński” (1987). Bogdan Dziworski współpracował również jako operator przy wielu filmach dokumentalnych m.in. "Deklaracja nieśmiertelności" i "Będziesz legendą człowieku" Marcina Koszałki oraz fabularnych m.in. "Wizja lokalna 1901" Filipa Bajona oraz "Uwikłanie" Jacka Bromskiego. Obecnie, po wielu latach przerwy, Dziworski kończy prace nad filmem „Plus minus czyli podróże muchy do Gruzji”.


Kadr z filmu "Uwikłanie". Fot. ITI Cinema.

Nagroda Smok Smoków przyznawana jest od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej (organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego) jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.n.: Kazimierz Karabasz, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen. 54. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2014 roku.
 



MZ
KFF
Ostatnia aktualizacja:  21.02.2014
Zobacz również
fot. Kino Świat
Rusza nowa edycja „Małego Kinematografu”
Waldemar Krzystek: Nie wolno brukać ekranu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll