PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym, odbierze autorka ponad 50 filmów dokumentalnych i laureatka imponującej listy międzynarodowych festiwali filmowych, Helena Třeštíková. Na festiwalu zobaczymy retrospektywę jej filmów. 

Wszyscy kochamy czeskie kino fabularne. Czas pokochać czeski dokument. Świetną okazją by tak się stało będzie retrospektywa Heleny Třeštíkovej, która przyjedzie do Krakowa by odebrać nagrodę Smoka Smoków.

Już 30 maja, podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagrody, będziemy mogli zobaczyć jeden z najbardziej znanych filmów reżyserki,"René". Film jest dokumentalnym powrotem do bohatera cyklu „Powiedz mi coś o sobie. René”, wprowadzającego postać nastolatka, który pochodzi z rozbitej rodziny i już w wieku 15 lat po raz pierwszy trafia za kratki. Po latach René jest postacią jeszcze bardziej mroczną i niepokojącą. Pomimo ponadprzeciętnej inteligencji, lepiej czuje się w więzieniu, gdzie pisze książki, niż na wolności. W tle jego historii zmienia się rzeczywistość polityczna Czech, a René dalej nie może pozbyć się poczucia odrzucenia i sam ciągle odrzuca ludzi. Pokazywany na całym świecie obraz dokumentuje łącznie aż 20 lat z jego życia, a sam René Plášil, zyskał dzięki niemu zainteresowanie czeskich mediów.

"Rene", fot. KFF

Film był wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, między innymi nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument w 2008 roku oraz Złotego Gołębia na festiwalu DOK Leipzig.

W ramach retrospektywy filmów laureatki zobaczymy 12 filmów, a wśród nich dokumentalny debiut reżyserki, zrealizowany jeszcze podczas studiów na FAMU. „Cud” dokumentuje pierwsze chwile i miesiące życia syna koleżanki reżyserki. Już debiutanckie zetknięcie z kamerą, wywołało w Helenie Třeštíkovej niedosyt, który przerodził się w chęć, by Honzę filmować póki nie stanie się pełnoletni, a do swoich przyszłych bohaterów chętnie powracać, by z kamerą śledzić dalsze ich losy.

Tak było w przypadku nakręconej dla czechosłowackiej telewizji i emitowanej w wielkim sukcesem serii dotyczącej małżeństwa. W ramach krakowskiej retrospektywy zobaczymy ostatnią z sześciu części cyklu. Jej bohaterowie to Ivana i Vašek, najbardziej przedsiębiorcza para serii, na której sukcesy życiowe nakładają się osiągnięcia sportowe oraz sukces zawodowy. Po dwudziestu latach reżyserka powraca do swoich bohaterów w filmie „Małżeńskie etiudy. 20 lat później. Ivana i  Vašek”. Małżeństwo perfekcjonistów prowadzi dostatnie życie, realizując kolejne swoje plany. Nie omijają ich jednak także problemy - wychowawcze i psychiczne.

W 1996 roku reżyserka rozpoczęła realizację serii filmów dokumentalnych, których bohaterkami uczyniła kobiety. Tym razem obiektem jej długoterminowej obserwacji została tytułowa "Katka", której walce o wyjście z uzależnienia od narkotyków Třeštíková towarzyszyła z kamerą przez 14 lat. Film nagrodzony Złotą Taśmą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Montrealu, w samych Czechach obejrzało ponad 10 000 widzów, co otworzyło drogę do stałej obecności dokumentu w tamtejszych kinach. Wcześniejszym przykładem kobiecego nurtu jest "Marcela", którą również będziemy mieli okazję zobaczyć w Krakowie. 

, Helena Třeštíková, fot. KFF

Ponadto w programie krótki dokument „Dotyk światła”, z emocjami portretujący niewidome dzieci oraz „Słodkie gorycze Lídy Baarovej”, opowiadające historię gwiazdy przedwojennego kina, w której zakochany był Joseph Goebbels. Program dopełni„Słodkie stulecie” opisane przez siedem kobiet, które przeżyły wiele zmian politycznych i społecznych ubiegłego wieku oraz dwa krótkie dokumenty „Dwie rocznice Jana Zrzavégo” i „Życie historyka filmu Karla Čáslavskiego”.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

dd
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Docs to go! Rzuć okiem na dokumenty w postprodukcji
Krakowski Festiwal Filmowy: Dźwięki muzyki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll