fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF: "Fuga", czyli jak powrócić do dawnego życia
Najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” bierze udział w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z konferencji.
Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?


Film jest obrazem z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej.

fot. Borys Skrzyński/SFP.

  W rolach głównych wystąpili Gabriela Muskała ("Moje córki krowy"), Łukasz Simlat ("Konwój") i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek Dancingu” – (m.in. : Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Scenariusz do filmu napisała Gabriela Muskała. „Fuga” wejdzie do polskich kin 7 grudnia. 43.

FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.
Albert Kiciński  18 września 2018 21:35
Scroll