fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF. Na otwarcie epicki film Filipa Bajona
Pokaz „Kamerdynera” w reżyserii Filipa Bajona oraz kilkuminutowej animacji "Masterclass" inspirowanej twórczością Romana Polańskiego rozpoczął 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Uroczysty pokaz „Kamerdynera” odbył się 17 września w Teatrze Muzycznym. Nowy film Filipa Bajona jest jednym z 16 tytułów, które walczą w Konkursie Głównym o Złote Lwy. Epicka opowieść o miłości, wojnie oraz trudnych relacjach Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń XX wieku jest jedyną premierą filmową wpisującą się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
fot. Borys Skrzyński/SFP

Filip Bajon w rozmowie z Marcinem Radomskim ("Magazyn Filmowy") mówi: "Widziałem możliwość zrobienia filmu epickiego, którego forma bardzo mi odpowiada. To dzieło o największej rozciągłości, traktujące całościowo o świecie, a nie o poszczególnych przypadkach ludzkich. Chciałem przybliżyć zapomnianą rzeczywistość tamtego regionu, czyli historię splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia".

„Kamerdyner” to historia Mateusza Krola (Sebastian Fabijański), kaszubskiego chłopca, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość. Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.   Na ekranie pojawia się imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski.

Uczestnicy uroczystej inauguracji w Teatrze Muzycznym zobaczyli również kilkuminutową animację „Masterclass”, wyprodukowaną przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Film „Masterclass” powstał na podstawie scenariusza Grażyny Treli i pod opieką artystyczną Roberta Sowy. Na scenie Teatru Muzycznego zaprezentowały się reżyserki: Ewa Drzewicka, Dominika Fedko, Małgorzata Jachna, Małgorzata Jędrzejec, Weronika Kuc, Aleksandra Rylewicz, Grażyna Trela

Animacja inspirowana twórczością Romana Polańskiego opowiada o formowaniu się Mistrza. Surrealistyczny obraz z elementami makabrycznego absurdu sytuacyjnego przedstawia metaforyczne zmaganie materii w procesie kształtowania człowieka i twórcy. „Materia” zsuwa się z okna kamienicy, jak bohater filmu "Lokator". Paradoksalnie jednak kolejne upadki kształtują ludzką postać, która w końcu wykonuje mistrzowski skok i pewnie ląduje na ziemi. W pełni już uformowana okazuje się Romanem Polańskim. Film trwa sześć i pół minuty, a jego producentem jest Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 
 

43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.
Marcin Radomski/Gdynia / SFP/NEXTFILM  18 września 2018 11:08
Scroll