fot. Borys Skrzyński/SFP
43. FPFF. "Autsajder" to film o utracie wolności
Pierwszego dnia 43. FPFF w Gdyni Adam Sikora zaprezentował "Autsajdera". Film jest jednym z 16 tytułów, które walczą w Konkursie Głównym o Złote Lwy. W konferencji prasowej wzięli udział: reżyser Adam Sikora, aktor Łukasz Sikora,autorka kostiumów Beata Święcicka, kierownik produkcji Anna Wojdat i zastępca dyrektora WFDiF Agnieszka Będkowska.
- "Autsajder" to film o tym, jak trudno zdobyć wolność i jak ją potem łatwo utracić. Wydaje mi się, że czas lat osiemdziesiątych nadal domaga się opowiedzenia.To nie jest autobiografia, ale przedstawiam część mojego życia. Wybrałem subiektywny punkt widzenia dorastającego chłopaka - mówił podczas konferencji prasowej Adam Sikora. Inspirowałem się francuskim dramatem filmowym "Mouchette" z 1967 roku w reżyserii Roberta Bressona - dodał reżyser.
fot.Borys Skrzyński/SFP

Historia zaprezentowana w "Autsajderze" inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z okresu stanu wojennego i początku lat 80. Bohaterem filmu jest student malarstwa Franek, który przez przypadek zostaje wplątany w tryby przerażającej totalitarnej machiny. Cała jego wrażliwość i człowieczeństwo zostaje od tej pory poddane ciężkiej próbie.

Reżyserem filmu jest Adam Sikora, operator filmowy, fotograf i malarz, autor filmów telewizyjnych („Boże ciało”) oraz fabularnych („Ewa”). Sikora jest wielokrotnie nagradzany, m.in. za zdjęcia do filmu „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego.


Główną rolę gra Łukasz Sikora, syn reżysera. W pozostałych bohaterów filmu wcielili się: Dorota Pomykała, Katarzyna Gałązka, Jan Dravnel, Marek Kalita, Mariusz Bonaszewski, Adam Bobik, Robert Gularczyk, Grzegorz Mielczarek, Maciej Konopiński, Tomasz Sapryk.
43. FPFF w Gdyni potrwa do 23 września.


Marcin Radomski/Gdynia / SFP  17 września 2018 16:44
Scroll