PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"Chwała dziwkom" to trzecia część filmowej trylogii Michaela Glawoggera (pierwsza część – „Megacities”, 1998, druga – „Śmierć człowieka pracy”, 2005), w której reżyser portretuje życie prostytutek jak również przedstawia ich stosunek do wykonywanego zawodu, konfrontując wypowiedzi kobiet i odwiedzających je klientów.

Trzy kraje, trzy języki, trzy religie i jeden, najstarszy zawód świata – prostytucja. W Tajlandii prostytutki czekają na klientów za szklanymi weneckimi lustrami, niczym w Dzielnicy Czerwonych Latarni w Amsterdamie, w których zalotnie przeglądają się, nie widząc kto je ogląda. Mizdrzą się do potencjalnych klientów, jakby brały udział w konkursie na miss prostytutek. Zupełnie odmiennie jest w Bangladeszu. Tam mężczyźni udają się do brudnych slumsów, gdzie kobiety lekkich obyczajów realizują ich skrywane seksualne fantazje. Z kolei w Meksyku prostytutki modlą się do Świętej Pani aby ta uchroniła je od nieszczęść i zguby.


"Chwała dziwkom", fot. Planete+Doc Film Festival

W świecie, w którym intymność człowieka stała się łatwo dostępnym towarem, prostytutki doświadczają wszystkiego, co może wydarzyć się między kobietą a mężczyzną. Biorą za to pieniądze, ale w ich życiu, zamiast fortuny, pojawiają się tylko nowe, nic nieznaczące ludzkie historie.

Glawogger tak tłumaczy swoje zainteresowanie podjętym tematem. - Zawsze czułem, że prostytucja nie polega tylko na płaceniu komuś za seks. To byłoby zbyt proste. W takiej sytuacji, gdy negocjacje dobiegną już końca i umowa jest dograna, mielibyśmy do czynienia wyłącznie z dwojgiem nagich ludzi, którzy mechanicznie wykonują najbardziej intymny ludzki akt. Chciałem pokazać coś więcej, zobrazować co tak naprawdę tkwi w sercu, umyśle i duszy ludzi, którzy umawiają się na płatny seks. Starałem się podejść do tematu inaczej – mówi dalej - potraktować prostytucję w sposób nieoczywisty, z powątpiewaniem, czy naprawdę jest to taki zawód, jak się powszechnie wydaje.     

Film ilustruje ścieżka dźwiękowa z utworami m.in. PJ Harvey, Tricky’ego, CocoRosie oraz Antony & The Johnsons.


Adam Romanowski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  25.06.2012
Zobacz również
Obietnice i metody Davida Cronenberga
„Wielki rok” – w kinach od 22 czerwca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll