PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krótkometrażowy obraz „Śmierć frajera” w reżyserii Krzysztofa Grudzińskiego znalazł się w programie 15. edycji LGBT+ Film Festival Poland. Produkcja Studia Munka SFP wyświetlona zostanie w specjalnym bloku Best Polish Shorts, który uświetni zamknięcie tegorocznej edycji imprezy.

LGBT+ Film Festival Poland to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Europy Środkowo-Wschodniej, prezentujące szeroką gamę kina queerowego. 15. jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. W przedziale między 5 a 18 kwietnia festiwal gościć będzie w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Szczecinie, Krakowie, Koninie i Gdańsku, a przez kolejne dwa tygodnie od 18 do 30 kwietnia wybrane festiwalowe tytuły dostępne będą online na platformie outfilm.pl. Natomiast w dniach 6-12 maja LGBT+ Film Festival Poland zawita do Poznania.

 

„Śmierć frajera” to opowieść o mieszkającym z matką w prowincjonalnym miasteczku „Młodym”, który należy do grupy lokalnych nacjonalistów. Życie chłopaka kręci się wokół treningów na siłowni i pracy w sklepie. Kumple wyszydzają go z powodu brata-geja, który wyjechał do Warszawy. Szantażowany przez lidera bojówki „Młody” zmuszony zostaje do zmuszony do podłożenia bomby na trasie, mającej odbyć się w stolicy, parady równości...

 

Kadr z filmu "Śmierć frajera", fot. Studio Munka - SFP


Reżyser „Śmierci frajera” Krzysztof Grudziński to laureat programu Kreatywna Europa i ceniony twórca gier video, teledysków i reklam. Jest absolwentem i wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Reżyseria i produkcja gier wideo, gdzie uczy budowania narracji interaktywnych. Wyreżyserował VR-operę „Umarłe Miasto" zrealizowaną w Laboratorium Nowych Narracji VNLAVB / PWSTiF.

 

Scenariusz filmu Krzysztof Grudziński napisał wspólnie z dramaturżką Elżbietą Chowaniec. Za zdjęcia do filmu odpowiadał Filip Załuska, za scenografię Agnieszka Wasiewicz-Bąk, a za kostiumy Aleksandra Tomkowska. Montaż filmu jest dziełem Patrycji Piróg. Za dźwięk odpowiedzialny był Mateusz Adamczyk, a muzykę skomponowali Agim Dżeljilji i Kamil Łazikowski.

 

W rolę „Młodego” wcielił się Grzegorz Palkowski, a przywódcę nacjonalistów zagrał Julian Świeżewski. Na ekranie towarzyszą im m.in. Paweł Tomaszewski, Cezary Kaźmierski, Artur Dziurman, Maciej Nawrocki i Maciej Maciejewski oraz Jowita Budnik w roli matki.

 

„Śmierć frajera” zrealizowana została w Studiu Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film powstał w koprodukcji z TVN Warner Bros. Discovery. Producentem wykonawczym jest AIDU.


Harmonogram tegorocznej edycji LGBT+ Film Festival Poland dostępny jest na stronie TUTAJ.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.03.2024
Zobacz również
Grażyna Szapołowska o swoich rolach. 2. sezon podcastu "Rekonstrukcja Cyfrowa TVP"
Ciepłych, spokojnych i pełnych szczęścia Świąt Wielkanocnych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll