PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
"W 2024 roku określenie TWÓRCZYNI nie wywołuje już ironicznego uśmiechu, jak było to jeszcze w 2014 roku kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie. (...) Zmiana nazwy na Stowarzyszenie Twórczym Filmowych (STF) pozwoli również na lepszą identyfikację naszego Stowarzyszenia i odróżnienie go od powstałej później drugiej organizacji posługującej się zbliżoną nazwą i skrótem identycznym do skrótu naszej starej nazwy, przez co często byłyśmy mylone" - informuje zarząd Stowarzyszenia.
Właśnie minęło 10 lat od założenia organizacji. "W 2024 roku określenie TWÓRCZYNI  nie wywołuje już ironicznego uśmiechu, jak było to jeszcze w 2014 roku kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie. (...) Zmiana nazwy na Stowarzyszenie Twórczyń Filmowych (STF) pozwoli również na lepszą identyfikację  naszego Stowarzyszenia i odróżnienie go od powstałej później drugiej organizacji posługującej się zbliżoną nazwą i skrótem identycznym do skrótu naszej starej nazwy, przez co często byłyśmy mylone" - informuje zarząd Stowarzyszenia.

Nazwa angielska - Polish Female Filmmakers Association pozostaje bez zmian.

Spotkanie z cyklu Zapomniane reżyserki, fot. STF

Stowarzyszenie powstało w 2014 roku i jest pierwszą tego typu organizacją w Polsce, która zrzesza kobiety zawodowo związane z kinematografią i branżą audiowizualną oraz działa na rzecz wyrównywania ich szans zawodowych. Swoją działalność rozpoczęło się międzynarodową debatą „Czy kino ma płeć?” na festiwalu OFF Plus Camera w Krakowie w 2015 roku. Na swoim  koncie ma organizację szeregu polskich i międzynarodowych konferencji, paneli poświęconych problemom profesjonalistek branży filmowej, m.in. przy Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Off-Kamera w Krakowie, Festiwalu Debiutów „Młodzi i Film” w Koszalinie. "Nasze wydarzenia wspierały takie marki jak Elle, czy Player TVN. Organizujemy również warsztaty doszkalające i rozwijające kompetencje twórczyń filmowych. Angażuje się w społeczne i środowiskowe inicjatywy dotyczące warunków pracy w branży" - piszą działaczki. Od 2021 roku przyznaje swoją nagrodę na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” za propagowanie kobiecej perspektywy w filmie. Do organizacji należą reżyserki, scenarzystki, operatorki oraz przedstawicielki innych zawodów kobiecych w branży filmowej.

Debata na festiwalu Transatlantyk, fot. STF

Ostatnią inicjatywą Stowarzyszenia Twórczyń Filmowych jest cykl spotkań „Zapomniane reżyserki – Opowieści o pionierkach polskiego kina”. Stowarzyszenie organizowało także liczne warsztaty, jak m.in. „Psychologia sukcesu i porażki w branży filmowej”, „EFEKTYWNA JA czyli transakcje w komunikacji”, „Nasze słabe silne strony", współorganizowały debaty z festiwalami filmowymi i   instytucjami kultury. Obecnie aktywnie włącza się w walkę o tantiemy z internetu.

Barbara Białowąs  na festiwalu w Gdyni, fot. STF

Zarząd Stowarzyszenia Twórczyń Filmowych
Barbara Białowąs – Prezes Zarządu
Katarzyna Trzaska – Członkini Zarządu
Joanna Kaczmarek - Członkini Zarządu
Gabriela Grzywa - Członkini Zarządu
Agnieszka Olejnik - Członkini Zarządu
Komisja Rewizyjna:
Jadwiga Dziuma
Ewa Pytka


 

WRÓB
Stowarzyszenie Twórczyń Filmowych
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2024
Zobacz również
„Tyle co nic”: nagrody, Warmia i premiera w Olsztynie
Muzyka w filmie: Bartosz Kowalski, Karolina Rec (Resina), Hubert Zemler
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll