PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  12.02.2024
Ponad 200 osób gościło 9 lutego 2024 roku na obchodach jubileuszu 70-lecia Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Oprócz rocznicy powodem do świętowania był powrót do historycznej nazwy „Wytwórnia Filmów Fabularnych”, którą zastąpiono obowiązującą przez ostatnich 13 lat nazwę „Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA”.
„W tym budynku (przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu  - A.B.) od 1954 roku działa Wytwórnia Filmów Fabularnych. Zrealizowano tu blisko 500 filmów i seriali. Tablica powstała z okazji 70-lecia działalności WFF zwanej wrocławską Fabryką Snów” – głosi inskrypcja na tablicy autorstwa Jacka Spychalskiego, umieszczonej przy wejściu do Wytwórni. Odsłonięcia tablicy dokonali mikrofoniarz Tadeusz Kondziela, który pracował
w Wytwórni od roku 1954, i elektryk Henryk Tass, związany z nią od 1956.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

Przypomnijmy, że wśród tych 500 filmów i seriali są produkcje legendarne, które weszły do kanonu polskiego kina i telewizji, by wymienić tylko takie, jak: „Zimowy zmierzch” Stanisława Lenartowicza, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Stawka większa niż życie” Janusza Morgensterna i Andrzeja Konica, „Kobieta samotna” Agnieszki Holland, „Tulipan” Janusza Dymka i Andrzeja Swata, „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego czy „Wielka woda” Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

Główne obchody jubileuszu odbyły się w Hali Zdjęciowej im. Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie gości powitał dyrektor Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu dr Robert Banasiak.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

W części oficjalnej list gratulacyjny ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza odczytała Jolanta Rędzikowska (Naczelnik Wydziału Nadzoru nad Instytucjami w Departamencie Prawa Autorskiego i Filmu w MKiDN). „Dzisiaj z dumą patrzę na zespół (pracowników WFF – A.B.), który nie tylko kontynuuje dziedzictwo przeszłości, ale także odważnie sięga w przyszłość” – napisał minister, podkreślając jednocześnie „ogromny wkład wrocławskiej WFF w rozwój polskiej sztuki filmowej”.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

Były minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz były prezydent Wrocławia, obecnie przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Bogdan Zdrojewski, przypomniał, że pierwsze sukcesy Wytwórnia zawdzięczała m.in. reżyserom wrocławskim – Stanisławowi Lenartowiczowi i Sylwestrowi Chęcińskiemu. Wyraził też nadzieję, że następne 70 lat w jej dziejach będzie naznaczone powrotem do produkcji filmowej.

Ten wątek przewijał się w wystąpieniach znanych osób ze środowiska filmowego. Irena Strzałkowska, prezeska Zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych, zachęcała ponadto młodych twórców do związania się z wrocławską WFF.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

Wzruszającymi, ale i pełnymi humoru wspomnieniami z dolnośląskiej „Fabryki Snów” dzielili się reżyserzy, którzy robili w niej swoje filmy, kolejno: Krzysztof Zanussi, Marek Piestrak, Janusz Zaorski, Wiesław Saniewski, Jan Jakub Kolski, Waldemar Krzystek i Radosław Piwowarski. Dziękując za nie, dyrektor Robert Banasiak poinformował o świeżo przyznanej przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza dotacji na produkcje studyjne w WFF. Tak więc być może już w nieodległym czasie kamery znów pójdą w ruch.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych

Sympatycznym przerywnikiem muzycznym w części oficjalnej był występ wokalistki Meliki z akompaniującym jej Pawłem Rychardem. W nieoficjalnej, po spożyciu porcji pysznego tortu jubileuszowego, goście rozsiedli się przy okrągłych stołach, raczyli potrawami a’la dawny bufet legendarnej pani Waci i … „dawnych wspomnień czarem” – oczywiście z Wytwórni. A były wśród gości postaci wielce dla niej zasłużone, m.in. reżyserka Grażyna Popowicz, autorzy zdjęć filmowych Andrzej Gier, Tadeusz Owsianko, Witold Todorow i Andrzej Wolf, scenografowie Barbara Komosińska i Rafał Waltenberger, pracownicy Zakładu Budowy Dekoracji Piotr Augustyniak i Stanisław Górecki, kostiumografki Maria Duffek, Teresa Piwońska i Iwona Szymańska, charakteryzatorki Grażyna Dwornik i Lidia Schneider, kaskader Zbigniew Modej, montażyści Witold Chomiński i Ewa Szulc. Oraz wiele, wiele innych. Bo 70 lat WFF we Wrocławiu to długa i piękna historia.

Obchody 70-lecia WFF fot. Jerzy Wypych
Andrzej Bukowiecki
SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.02.2024
Zobacz również
"Dom dobry": ruszyły zdjęcia do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego
„Miłość jak miód” z Agnieszką Suchorą i Edytą Olszówką w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll