PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.12.2023
23 grudnia 2023 roku w wieku lat 88 zmarła pierwsza minister kultury w III RP, wybitna reżyserka teatralna, telewizyjna i filmowa Izabela Cywińska.
"Wczoraj odeszła wielka dama polskiego teatru, Izabella Cywińska – legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, 'Dziewczyna z Kamienia'…" – napisał dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczyński na Facebooku.

Urodziła się we Lwowie w 1935 roku. Skończyła etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała w teatrach warszawskich, w Białymstoku, Nowej Hucie, Poznaniu. W roku 1969 została dyrektorem teatru w Kaliszu, w 1973 objęła dyrekcję teatru Nowego w Poznaniu. W latach 1989-1991 była Ministrem Kultury i Sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 1991 wróciła do zawodu, reżyserując w teatrze i tv. W latach 2008-2011 dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Ateneum. Za wystawienie sztuki pt. "Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć" była internowana w czasie stanu wojennego. W 1989 roku Cywińska została powołana na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i piastowała go do 1991 roku. Po odejściu z polityki z dużymi sukcesami wróciła do reżyserii.

Izabella Cywińska, screen z wywiadu na YT, Hypatia

Wyreżyserowała słynny odważny serial o polskich kresach przedwojennych "Boża podszewka", w którym grali m.in. Adam Ferency, Danuta Stenka, Andrzej Grabowski i Agnieszka Krukówna. Cywińska pochodziła ze Wschodu: „Czasem samą mnie zdumiewa, jak blisko jestem nadal z bohaterami »Bożej podszewki«. Zwłaszcza z Jucewiczami" - wspominała w autobiografii „Dziewczyna z kamienia". Sympatię widzów i nagrody na festiwalach przyniosły jej filmy "Cud purymowy" czy "Kochankowie z Marony". W 2015 roku wydała swoją autobiografię "Dziewczyna z kamienia". Wcześniej opublikowała wspomnienia "Nagłe zastępstwo. Z dziennika pani minister".  Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011).

"Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabeli Cywińskiej, oddanej całe życie polskiej kulturze. Odważnej obrończyni wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotowej poświadczyć to osobistą odwagą, pierwszego ministra kultury niepodległej Polski. Cześć Jej pamięci!" – napisał minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
 
WRÓB
filmpolski.pl/GW/natemat/PAP
Ostatnia aktualizacja:  24.12.2023
Zobacz również
„Piep*zyć Mickiewicza”: Dawid Ogrodnik, czyli belfer z misją niemożliwą
Polska animacja "Astra": ścieżka dźwiękowa już dostępna
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll