PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aktorzy Ewa Wiśniewska, Wiktor Zborowski, Joanna Trzepiecińska i reżyser Jacek Bromski – z festiwalowymi nagrodami specjalnymi. Dorota Pomykała, Maria Pakulnis, Dawid Ogrodnik, Grzegorz Damięcki i Michał Kwieciński – zwycięzcami tegorocznych konkursów. We Wrocławiu zakończył się 12. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa & 16. Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego.
Do Jacka Bromskiego - reżysera ale również scenarzysty i producenta filmowego - trafił Kryształowy Dzik Festiwalu Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego. Tym samym Bromski dołączył do grona laureatów tej nagrody, wśród których są: Stanisław Lenartowicz, Sylwester Chęciński, Krzysztof Zanussi, Janusz Morgenstern, Kazimierz Kutz, Janusz Zaorski, Wojciech Wójcik, Janusz Majewski, Jerzy Hoffman, Feliks Falk, Jan Jakub Kolski, Marek Koterski, Waldemar Krzystek, Juliusz Machulski i Filip Bajon.

Jacek Bromski ze statuetką Kryształowego Dzika za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej
fot. Pośpieszni Fotografia/SFP

- Jestem rodowitym wrocławianinem – mówił reżyser odbierając nagrodę z rąk mistrza Janusza Majewskiego, zbierając gromkie oklaski - i jestem bardzo wzruszony. Same wspaniałe nazwiska przede mną; cieszę się, że się tu zmieściłem.(..) To nagroda za całokształt co nasuwa myśl, że czas kończyć, ale pociesza mnie, że Janusz Majewski jak dostał tę nagrodę to zrobił jeszcze 5 filmów.

W historię polskiego kina i serca widzów Jacek Bromski wpisał się głównie reżyserią takich filmów jak "Sztuka kochania" (najpopularniejszy film 1988 roku), "Kuchnia polska", "Dzieci i ryby", czy "U Pana Boga za piecem". Jest laureatem Brązowych Lwów Gdańskich za telewizyjny film "Ceremonia pogrzebowa", przyznanych na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, Brązowego Grona za komedię "U Pana Boga za piecem", które otrzymał na Lubuskim Lecie Filmowym oraz Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za dramat kryminalny "Zabij mnie, glino".

Laureaci 12. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa & 16. Festiwalu Reżyserii Filmowej
im. Sylwestra Chęcińskiego, fot. Pośpieszni Fotografia/SFP

Kolejną z nagród specjalnych uhonorowana została Ewa Wiśniewska - Platynowym Szczeniakiem Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa w uznaniu jej wybitnego talentu. Charyzmatyczną aktorkę, przez przyjaciół z teatru nazywaną Królową, szeroka publiczność poznała dzięki tytułowej roli w serialu „Doktor Ewa”. Od tego czasu zagrała dziesiątki wspaniałych ról nie tylko w filmach i serialach, ale przede wszystkim teatrze.

- Moje myśli są tak nieuczesane, jak moja głowa- żartowała Ewa Wiśniewska ze sceny. - Dziękuję, że zostałam dostrzeżona. Dziękuję za ten aplauz, jestem bardzo wzruszona – mówiła aktorka do festiwalowej publiczności, która zgotowała jej owację.

Ewa Wiśniewska jest już 23. laureatką Platynowego Szczeniaka. Do tej pory wyróżnienie otrzymali: Katarzyna Figura, Jan Nowicki, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski, Beata Tyszkiewicz, Marek Kondrat, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Olgierd Łukaszewicz i Magdalena Zawadzka, Anna Seniuk i Andrzej Seweryn, Barbara Krafftówna, Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Dorota Kolak, Grażyna Szapołowska, Andrzej Chyra i Marian Dziędziel.

Podczas czwartkowej wieczornej gali poznaliśmy także laureatów konkursów na najlepszą reżyserię i kreacje aktorskie. Grand Prix Festiwalu Reżyserii Filmowej - Złoty Dzik powędrował do Michała Kwiecińskiego za reżyserię filmu „Filip”. Pod jego nieobecność statuetkę odebrał Jacek Bromski.

Złotymi Szczeniakami Festiwalu Aktorstwa Filmowego nagrodzonych zostało czworo artystów. Za najlepszą pierwszoplanową kreację męską uznano rolę Dawida Ogrodnika w obrazie JOHNNY. Szczeniak za drugoplanową męską trafił do Grzegorza Damięckiego za „Fu*king Bornholm”. Wśród kobiet najlepsze okazały się Maria Pakulnis i Dorota Pomykała. Za pierwszoplanową rolę w „Kobiecie na dachu” w reżyserii Anny Jadowskiej Pomykała zdobyła już 5 nagrodę, w tym na Festiwalu Tribeca w Nowym Jorku, gdzie film miał swoją światową premierę, a nagroda nie ma podziału na kobiecą i męską. – Wygryzłam Banderasa i Emmę Thompson, a teraz tu- cieszyła się Dorota Pomykała dodając, że jej rola to „hołd złożony wszystkim kobietom, które w naszych domach służą, dbają o to stadełko”.

Maria Pakulnis odebrała Złotego Szczeniaka za drugoplanową rolę w „Johnnym”. - Ta rola miała mały wymiar, ale dla mnie była cholernie ważna. I przemiana, i temat. Zmierzyć się z tym to było coś. Dedykuję tę rolę wszystkim aktorkom z mojego pokolenia, żebyśmy były dostrzegane – mówiła aktorka ze sceny.

Tegoroczny Festiwal Reżyserii Filmowej i Festiwal Aktorstwa Filmowego oficjalnie rozpoczął się w sobotni wieczór 27 maja w Centrum Kongresowym Hali Stulecia, a zakończył 1 czerwca 2023. Pierwsze festiwalowe nagrody powędrowały do rąk Joanny Trzepiecińskiej (Złoty Szczeniaki im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego) oraz Wiktora Zborowskiego (Kryształowy Dzik za twórczą współpracę aktora z reżyserem).

Festiwale współorganizowane są przez Miasto Wrocław, przy współpracy Hali Stulecia, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, OH KINO, Ministerstwa Kultury i Sportu, Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz sponsorów.
gw
FRF
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2023
Zobacz również
fot. Pośpieszni Fotografia/SFP
63. KFF: Spotkanie animatorów i dokumentalistów. Nasza relacja!
Film dokumentalny “Boylesque” wkrótce na HBO Max
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll