PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Klub Kultury im. Heleny Modrzejewskiej wręczył Nagrody im. Heleny Modrzejewskiej (Modjeska Prizes) za rok 2022 polskim aktorom - Katarzynie Śmiechowicz i Markowi Proboszowi.
Podczas wręczenia nagród dr Maja Trochimczyk, prezeska Klubu Kultury im. Modrzejewska określiła Katarzynę Śmiechowicz jako „subretkę z komedii dell'arte” – dowcipną, czarującą, seksowną i psotną", z kolei opisując Marka Probosza zwróciła uwagę na jego „kameleonową” wszechstronność, zarówno na scenie, jak i przed kamerą. Na okolicznościowych dyplomach laureaci mogli przeczytać, że ich talenty "wzbogaciły polsko-amerykańską społeczność" i "zainspirowały kolejne pokolenie aktorów".

Katarzyna Śmiechowicz od 2000 roku mieszka w Los Angeles. Studiowała aktorstwo w Beverly Hills Playhouse oraz w Margie Haber Studio. Wystąpiła w ponad 40 filmach fabularnych i serialach telewizyjnych, współpracując z takimi twórcami jak Steven Spielberg, Krzysztof Krauze, Jacek Bromski, Tomasz Konecki, Olaf Lubaszenko, Jerzy Gruza, Borys Lankosz, Jerzy Kryszak, Krzysztof Materna czy Wojciech Mann.

Katarzyna Śmiechowicz fot. mat. promocyjne

Największą popularność przyniosła jej rola Ludmiły w serii filmów Jacka Bromskiego "U Pana Boga...". Zagrała też wiele ról teatralnych, m.in. Katarzyny w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira i Róży w "Lilli Wenedzie" Juliusza Słowackiego.

W amerykańskim teatrze zadebiutowała główną rolą Carrie w "Cafe Hollywood". Poza aktorstwem zajmuje się także pisaniem scenariuszy i chętnie pracuje jako lektorka. Jest prezeską studia filmowego i telewizyjnego Kasia Films. Śmiechowicz jest znana również z działalności charytatywnej. Stale promuje polską kulturę w USA. Większość czasu spędza w Los Angeles, ale pracuje również Europie. Jej mąż, Dominik J. Leconte, od wielu lat pracuje jako SVP w Sony Pictures Television.

Marek Probosz fot. mat. promocyjne

Marek Probosz jest aktorem, reżyserem, scenarzystą, autorem i producentem. Ma na swoim koncie ponad 60 ról filmowych. Wyemigrował do USA u szczytu kariery, zaproszony przez The American Cinematheque w 1987 r. jako „idol swojego pokolenia”. Jego kariera filmowa i telewizyjna obejmuje role w polskich, czeskich, niemieckich, francuskich, włoskich i amerykańskich produkcjach i koprodukcjach.

Zagrał m.in. Romana Polańskiego w "Helter Skelter" i Witolda Pileckiego w "Śmierci rotmistrza Pileckiego". Widzowie znają go z ról w filmach "Ślady wilczych zębów", "Cień paproci", "Ferdydurke", "Rewers", "Janosik. Historia prawdziwa", "Układ zamknięty".

Probosz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (MA, 1984) i Amerykańskiego Instytutu Filmowego w Los Angeles (MFA, 1993) oraz adiunktem na UCLA, gdzie od 2005 roku uczy aktorstwa. Wykładał również w Emerson College w Los Angeles; Centrum Sztuki Edgemar, Santa Monica; Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie i Williams College w Massachusetts. Jest także autorem wielu scenariuszy i dwóch książek, oraz reżyserem filmów i sztuk teatralnych.


Katarzyna Śmiechowicz i Marek Probosz fot. mat. promocyjne

Wydarzenie zgromadziło wielu zasłużonych członków i przyjaciół Klubu, w tym trzech byłych prezesów Klubu: Jolantę Zych, Andrew Z. Dowena i scenarzystkę oraz producentkę Elizabeth Kański.

Klub im. Modrzejewskiej ustanowił Nagrodę im. Heleny Modrzejewskiej aby uhonorować całokształt twórczości najwybitniejszych polskich aktorów, upamiętnić swoją patronkę Helenę Modrzejewską (1840-1909) i docenić aktorów w Polsce i w Ameryce.

Rozdanie nagród odbyło się 19 lutego 2023 r. w rezydencji artystki Monique Chmielewski Lehman i jej męża, emerytowanego dyrektora NASA i kapitana Marynarki Wojennej Davida Lehmana w Pasadenie w Kalifornii.

Więcej informacji o Klubie i Nagrodzie można znaleźć na stronie: https://modrzejewska.org/spotkania
LK
Klub im. Heleny Modrzejewskiej
Ostatnia aktualizacja:  10.03.2023
Zobacz również
Oscary 2023 przyznane. "IO" bez nagrody
Przegląd filmów polskich w Wietnamie. Jacek Bromski na czele polskiej delegacji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll