PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.07.2022
Podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno (3-13 sierpnia) nie zabraknie filmów polskich twórców.
Mój sąsiad Adolf” (reż. Leon Prudovsky) zostanie zaprezentowany w sekcji Piazza Grande. Akcja izraelsko-polsko-kolumbijskiej koprodukcji rozgrywa się w 1960 roku. Ocalały z Holokaustu, zrzędliwy Marek Polsky, mieszka na odludnej kolumbijskiej wsi. Całe dnie spędza grając w szachy i pielęgnując swoje ukochane krzewy czarnych róż. Pewnego dnia, do domu obok wprowadza się tajemniczy, starszy Niemiec. Polsky zaczyna podejrzewać, że jego nowy sąsiad to… Adolf Hitler. Nikt mu jednak nie wierzy, dlatego rozpoczyna misję detektywistyczną... W obsadzie jest m.in. Tomasz Sobczak. Producentami po stronie polskiej są Stanisław Dziedzic i Klaudia Śmieja.  Autorem zdjęć jest Radek Ładczuk, a muzyki – Łukasz Targosz.

W konkursie Pardi di Domani o nagrodę będzie walczyć krótkometrażowa animacja „Koniunkcja" Marty Magnuskiej. To pierwszy polski film animowany w konkursie organizowanym od 1991 roku. "Koniunkcję" opisuje się jako studium relacji między dwójką bohaterów dzielących ze sobą życiową przestrzeń. - Staram się opowiedzieć o interakcjach zachodzących między bohaterami, wykorzystując ekspresję rysunku węglem, montaż i warstwę dźwiękową zamiast tradycyjnej narracji – podkreśla reżyserka.

Do konkursu pierwszych oraz drugich długich metraży (Concorso Cineasti del presente) zakwalifikowano „Psa miłości” (reż. Bianca Lucas). Film powstał w Missisipi w Stanach Zjednoczonych. Autorką zdjęć jest Józefina Gocman. Opowiada o smutku, traumie i rozpadzie tożsamości indywidualnej i zbiorowej.

Z kolei w sekcji Semaine de la critique znalazły się dwa dokumenty: „Pisklaki” (reż. Lidia Duda) o dzieciach niewidomych i niedowidzących z ośrodka w Laskach oraz „Syndrom Hamleta” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski), który miał premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zdobył szereg nagród, m.in. Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu polskiego. Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Rosołowski, za dźwięk odpowiadali Marcin Lenarczyk i Jarosław Sadowski, za montaż – Agata Cierniak. Film wyprodukowały Magdalena Kamińska i Agata Szymańska (Balapolis).

Polskimi uczestnikami programu producenckiego Match Me będą: Marta Lewandowska (Friends with Benefits Studio), Dawid Szurmiej (Studio Agart) i Kuba Kosma (Serce).
LK
PISF
Ostatnia aktualizacja:  8.07.2022
Zobacz również
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy wesprze 11 produkcji!
Nowe Horyzonty: znamy program Polish Days 2022
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll